خانه » برگجونی ها » اعضای سایت برگجهان در ۶۰ سال پیش

اعضای سایت برگجهان در ۶۰ سال پیش

جای تعجب و پرسش هم هست که موضوع سایت برگجهان در ۶۰ سال پیش دیگر چه ماجرایی است؟ برای پاسخ به این پرسش درست و بجا اجازه دهید مقدمه چینی کنم. پیش از آنکه اینترنت اختراع شود و درپی آن سایت‌های اینترنتی درست شوند، و سایت اینترنتی برگجهان توسط جناب فیض آبادی تدوین شود تا با واسطه آن قرار ملاقاتهایی گذاشته شود و جمعی از برگجهانی‌ها گردهم جمع شوند، این مهم به گونه دیگری محقق می‌شد.

در تاریخ خوانده‌ایم که ایرانیان جشنهایی داشتند که به بهانه آن‌ها هرازچندگاهی گردهم آمده و دیدارهایی همراه با جشن و شادمانی داشته‌اند. شاید نوروز از این گونه گردهمایی‌های همگانی نبود، ولی آیین زیبای «سیزده به در» و مهم‌تر از آن جشن سده یا مهرگان از گونهٔ گردهمایی‌های همگانی بود.

چرا این آیینهای زیبا و ستودنی برچیده شد، موضوع دیگری است اما آیین‌های دیگری برگرفته از کیش نو ایرانیان جایگزین گردید. این بار نمازهای جماعت به ویژه نماز اعیاد فطر و قربان و مراسم ماه محرم ورمضان وسیله‌ای شد برای گردهمایی‌های همگانی مردم. این مراسم اغلب جای جشن و شادی نبود و انتظار پاسخگویی به نیازهای یک جمع دوستانه و روزمره در پیوند با زندگی را نمی‌توانست برآورده کند. اما سفرهایی که با عنوان بازدید از اماکن مذهبی ترتیب می‌یافت می‌توانست بخوبی این خلاء را در زمان خود پر کند. انتظاری که ما از برپایی سایت برگجهان به ویژه قرار ملاقات‌ها و بازدیدهای آن داشتیم قبلا به شیوه دیگری توسط برگجهانی‌ها برآورده می‌شد. نمونه آن عکس پیوست است که در قالب سفر زیارتی مشهد مقدس برگجهانی‌ها را در حدود سال ۱۳۳۲ گردهم جمع کرده است.

بهانه‌ای که به «با هم بودن» نظر دارد و کاری به طایفه‌ها، دیدگاههای شخصی و مرتبه اجتماعی یا سردهی و پادهی و شاهانی بودن ندارد. معیار «با هم بودنشان» انسانیت و برگجهانی بودن بود. آرزویی که ما نیز در این سایت درپی آنیم. این است که من این مردان را اعضای سایت برگجهان محسوب می‌کنم. چون آنان توانسته‌اند ۶۰ سال پیش کاری کنند که ما امروز با استفاده از اینترنت می‌خواهیم انجام دهیم.

بدین منظور و با احترامی که برای آنان قایلیم همتی باید تا شناساییشان کنیم. بجز آخوند محترم درون تصویر (جناب آقای لطفی) بقیه افراد برگجهانی هستند. برای شناسایی افراد من فهرست زیر را ارایه می‌دهم و کافی است خوانندگان محترم سایت افرادی را که شناسایی کرده‌اند با ذکر شماره مربوطه نام ببرند. بیاییم به احترام این بزرگان که پدران و پدربزرگان من وشما هستند سایت برگجهان را به همهٔ بخشهای روستا اعم از سرده و پاده و روبار و شاهان توسعه دهیم.bargejoonhha

از راست به چپ ردیف جلو (نشسته):

۱- مصطفی شاهانی۲- کربلایی مهدی گل آرایی۳-جهان محمد جان نثاری ۴- مرحوم جواد جان نثاری -آقای لطیفی (آخوند غیر برگجهانی) ۵- مرحوم کربلایی حسن جان نثاری ۶-مرحوم باقر سیف محمدی ۷—-۸-حاج علی جان نثاری—۹-فیض اله شاهانی

ردیف دوم (نیم خیز):

۱۰-عبداله جان نثاری–۱۱- (کودک…) ۱۲-مرحوم حاج نجف پلویی ۱۳-مرحوم حاج ذبیح اله جان نثاری—۱۴-مرحوم فرج الله جان نثاری ۱۵-مرجوم خیراله جان نثاری۱۶—

ردیف سوم:

۱۷—۱۸—۱۹—۲۰—۲۱—۲۲-مرحوم حسینقلی جان نثاری۲۳-محمد جان نثاری۲۴-محمد کاظم پلویی

ردیف آخر (ایستاده):

۲۵-ایرج(اسفندیار) جان نثاری۲۶- حاج قاسم جان نثاری -۲۷-غلامرضا کوثری ۲۸-مرحوم الله داد جان نثاری ۲۹- (نوجوان…) – ۳۰- (کودک…)

 

اهدا کننده عکس: آقای غلامرضا کوثری شماره ۲۷

۹ دیدگاه

 1. جناب لبافی .شماره ۶ ردیف نشسته جلو محمد باقر سیف محمدی میباشد.

 2. شماره۳ جان محمد جان نثاری.شماره۵ کربلایی حسن جان نثاری فرزند رجبعلی.شماره۱۴فرج الله جان نثاری.شماره۴ حاج مصطفی جان نثاری.شماره۱۲ حاج نجف پلویی.

 3. جناب آقای سیف محمدی
  باتشکر، موارد ۵ و ۶ که در متن اشتباه درج شده بود، تصحیح گردید.

 4. عکاس مرحوم محمد اسماعیل کاشانی است

 5. با سلام خدمت آقا صادق عزیز
  عکس بالا در آتلیه و مقابل تصویر بارگاه امام هشتم گرفته شده است. چیزی که قبلا مرسوم بوده و حالا هم ادامه دارد. با توجه به اینکه این عکس در آتلیه است، عکاسی با این تعداد نفرات و از نمای نزدیک، به دوربین و مهارت خاص عکاسی نیاز دارد که اگر این عکس طبق فرمایش شما توسط مرحوم محمداسماعیل گرفته شده باشد، با توجه به سال عکس یادشده بسی جای تعجب و قدردانی است. برای اثبات این موضوع خوشحال می شوم ادله خود را بیان بفرمایید.

 6. با سلام پس از رایزنی با اشخاص مسن تر از خودم افرادبشرح زیر شناخته شده اند. ۱-مصطفی شاهانی.۲-کربلایی مهدی گل آرایی.۸حاج علی جان نثاری.۹-فیض الله شاهانی.۱۰-عبدالله جان نثاری.۱۳-حاج ذبیح الله جان نثاری.۱۵-خیرالله جان نثاری.۲۲-حسینقلی جان نثاری.۲۳-محمد جان نثاری.۲۴-محمد کاظم پلویی.۲۵-ایرج(اسفند)جان نثاری.۲۶حاج قاسم جان نثاری.

 7. با سلام خدمت آقای سیف محمدی و تشکر از پیگیری مسئولانه تان. عکس دیگری از همین گروه توسط آقای مجید جان نثاری با ذکر اغلب اسامی آنها برای سایت ارسال شده است که به زودی منتشر خواهد شد.

 8. با سلام .جناب آقای مجید جان نثاری از آنجا که تلاش جنابعالی در تهیه و خلق این اثر ماندگار را شاهد بودم برای شما در ادامه ی مسیر آرزوی موفقیت دارم……

 9. سلام من نوه مرحوم حاج کاظم پلویی هستم با دیدن این عکس خیلی خوشحال شدم
  ممنون از ایده بکرتون

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *