خانه » کتاب برگجهان » شرح روی جلد و مقدمه کتاب

شرح روی جلد و مقدمه کتاب

شرح عکس روی جلد:

      الگوی انسان واقعی

تهیه کننده عکس: آقای اسفندیار جان‌نثاری

شرح:

خانواده گرامی زنده‌یاد کربلایی علی‌اصغر اثباتی(۱) برای اکثر اهالی برگجهان خانواده‌ای شناخته شده‌ است. در این کتاب عکس زنده‌یاد مشهدی حسین اثباتی فرزند کربلایی علی‌اصغر، به عنوان الگوی انسان واقعی انتخاب گردیده است. الگویی که در آن:

سادگی، صداقت، سلامت نفس، خنده رو بودن

متبلور می باشد.

(۱)   در فصل بزرگان روستا شرح حال این مرد بزرگ و فرهیخته به تفصیل خواهد آمد.

مقدمه

فرهنگ را می‌توان برگزیده اعتقادات، ارزشها و اخلاق و همچنین آداب و رسوم و عرف یک جامعه معین تعریف کرد. فرهنگ مردم نیز به مجموعه‌ای از ادبیات شفاهی شامل ترانه‌ها، قصه‌ها، ضرب‌المثل‌ها، طب عامیانه(طب گیاهی) و مانند آنها گفته می‌شود که در میان مردم عامه رواج داشته و به صورت مدون درنیامده است.

فرهنگ شفاهی همانند بسیاری از آداب و آیین سنتی رو به نابودی است. منسوخ شدن آیین‌هایی همانند تعزیه‌خوانی، نقالی، لالایی، قصه‌گویی و حتی کم شدن ارتباط کلامی بین اعضای خانواده را می‌توان از جمله نمونه‌های این ادعا عنوان نمود. به علت افزایش جمعیت شهری و ایجاد فاصله بین روابط افراد، کارکرد فرهنگ شفاهی کم‌رنگ شده و دیگر قدرت برآورده نمودن نیازهای جامعه را ندارد.

در چنین برهه‌ای از زمان که دیگر تاریخ‌گویان شفاهی برگجهان در قید حیات نبوده و اسناد و مدارک مکتوبی در دست نمی‌باشد، گردآوری فرهنگ مردم این روستا با دشواریها و مسئولیتهای متعددی مواجه گردید. اما این امر باعث توقف کار نشده و در این مسیر دشوار، خوشبختانه با انسان بزرگواری برخوردیم که به جرأت می‌توان ایشان را به عنوان تاریخ شفاهی برگجهان نام برد و این شخص وارسته، کسی نیست جز جناب آقای حاج اصغر علیمردانی. مرد بزرگی که دارای حافظه قوی و دانش وافری بوده و با خوشرویی و متانت، پذیرای پاسخگویی به پرسش‌ها می‌باشند.

به همین منظور کارگروهی پنج نفره متشکل از آقایان:

–        حاج اصغر علیمردانی،

–        اسفندیار جان‌نثاری،

–        سیف‌الله لبافی،

–        علی سیف‌محمدی، و

–         مجید جان‌نثاری

در سال ۱۳۸۸ تشکیل گردید. کار با برگزاری جلسات هفتگی کلید خورده، نسبت به جمع‌آوری فرهنگ مردم اقدام شد. حاصل آن کتابی است که در پیش‌ روی شماست.

البته کاستی‌ها در این مقوله بسیار است. بنابراین با مشورت گروه تصمیم بر این قرار گرفت که ابتدا مطالب در سایت برگجون ارایه و نظرها و پیشنهادات خوانندگان دریافت گردد، سپس کتاب با مطالبی کامل‌تر منتشر شود. در انتها جا دارد که از تک‌تک دوستان و عزیزانی که در این راه ما را یاری نمودند، کمال تشکر را بنماییم.

مجید جان‌نثاری

۲۰ اسفند ۱۳۹۳

یک دیدگاه

  1. توجه گروه گردآورنده کتاب فوق به این سایت سبب تفاخر و دلگرمی است و ما را در راهی که برگزیدیم ثابت قدم تر می نماید. اگرچه همه چشم انتطار یاری تمامی خوانندگانی هستیم که می توانند با ارایه عکس یا سند و درج هر مطلبی درمورد موضوعات کتاب وسایر مطالب مرتبط با برگجون بر هرچه غنی تر کردن کتاب فوق یا سایت حاضر کمک کنند، اما این سایت و مدیران آن از هر کوششی در هموار نمودن راه سختی که شما پنج بزرگوار پیموده و درپیش دارید دریغ نخواهند کرد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *