خانه » اخبار » از مسابقه شماره ۲ چه خبر؟

از مسابقه شماره ۲ چه خبر؟

با توجه به سپری شدن زمان نسبتا زیادی از درج مسابقه شماره ۲ در بخش “برگجونی‌ها” لازم است

موارد زیر به استحضار شما خوانندگان ارجمند و پی‌گیر موضوع برسد.

تصویر فوق اهدایی خانم زهرا پلویی فرزند مش قربان و همسر شادروان حاج علی‌اصغر لبافی است. ایشان بیان کردند که این عکس را از خواهرشان – همسر جناب آقای اکبر جان‌نثاری- گرفته‌اند. در اینجا از هر دو این عزیزان تشکر می‌شود که چنین تصویر تاریخی را حفظ کرده و در اختیار وبگاه برگجون نهادند تا همگان از آن بهره ببرند.

ایده‌ی برگزاری مسابقه در این خصوص از آنجا شکل گرفت که دارنده‌ی عکس تنها سه نفر از اشخاص درون عکس را که با آنها نسبت فامیلی داشت می‌شناخت و دو نفر دیگر برای ایشان ناشناس بودند:

فرد شماره ۱ شادروان غلام‌علی جان‌نثاری:

فرزند کربلایی محمدعلی(کل‌مندلی) است که پدر شوهرِ خواهرِ زهرا خانم- اهدا کننده‌ی عکس- هستند. افرادی که اکبر آقا را می‌شناسند می‌توانند گواهی دهند ایشان چقدر به فرد شماره ۱ شباهت دارد. در اینجا از خانواده ایشان تقاضا داریم عکسی از اکبر آقا را که شبیه این عکس پدرشان هست برای ما ارسال کنند.

فرد شماره ۲- ناشناس

فرد شماره ۳- ناشناسی که مطابق آنچه خواهد آمد شناسایی شد.

فرد شماره ۴ جناب آقای عبدالمجید لواسانی:

اصالتا اهل لواسان بزرگ و داماد داش قربان – یعنی شوهر خواهر زهراخانم اهدا کننده‌ی عکس- است. بجز اینکه همسر ایشان اهل برگجهان است، مادرشان نیز برگجهانی و از طایفه اثباتی است.

فرد شماره ۵ شادروان محمدحسن (حاج حسن) لبافی:

فرزند حاج محمد است که دایی همسر زهرا خانم- اهدا کننده‌ی عکس- است.

ایده‌ی برپایی مسابقه شماره ۲ با هدف اصلی شناسایی دو فرد ناشناس در تصویر صورت پذیرفت. اما مشکل اینجا بود وقتی مدیران این افراد را نمی‌شناسند چگونه برنده را تعیین خواهند کرد؟ لذا مدیران وبگاه به طور موازی در پی یافتن نام این دو تن بودند.

در دیداری که با آقای آذری‌مهر (اثباتی)- خواهرزاده‌ی مرحوم صفرعلی اثباتی- داشتیم ایشان با دیدن عکس بلافاصله دو تن از افراد را شناسایی کردند. یکی آقای عبدالمجید لواسانی را چون پسر خاله‌اش بود و دیگری فرد شماره ۲ را چون مدعی شدند وی مرحوم دایی صفرعلی است. ایشان بارها تاکید کردند بدون شک وی صفرعلی اثباتی است.

اما نفر سومی که آقای آذری‌مهر او را با کمی تامل شناخت ولی نامش را دیر به خاطر ‌آورد، فرد شماره ۳ بود. ایشان گفتند این آقا در پامنار کفاشی داشت. با طایفه طوسی فامیل بود. حاج تیمور در خانه‌اش بود  و… در اینجا یاد کربلایی محمد آقای عظیمی افتادیم که چندی پیش شرح زندگانی‌اش را در وبگاه برگجون منتشر کرده بودیم. با معرفی این فرد به آقای آذری‌مهر بلافاصله گفتند درست است، ایشان آقای گرامی است! گفتیم ایشان آقای عظیمی هستند نه گرامی. آقای آذری‌مهر گفت بله عظیمی‌گرامی.

روز بعد، عکس فوق را برای علی‌آقا فرزند کل محمدآقا عظیمی فرستادیم و ایشان گفتند بله این عکس پدرم هست. و توضیح دادند بنده فراموش کردم به شما بگویم نام کامل فامیلی ما عظیمی گرامی است.

موضوع پاسخ مسابقه‌ی ما از آنجا بغرنج شد که برای تایید نهایی، عکس نفر دوم را به فرزندان مرحوم صفرعلی اثباتی نشان دادیم.

فرزندان محمدعلی اثباتی (نوه‌های مرحوم صفرعلی) به نقل از پدرشان گفتند که وی نمی‌تواند به طور قطعی بگوید این تصویر صفرعلی هست یا خیر. آقا مجتبی اثباتی فرزند دیگر مرحوم صفرعلی به طور قطع اعلام کرد این عکس پدرشان نیست. دلایل ایشان این بود که پدرشان کوتاه‌قد و اغلب بدون ریش بود و صورتی گرد داشت. با گفتن این مطالب حسن آقای اثباتی فرزند دیگر مرحوم صفرعلی هم سری تکان داده و بدون کلام گفته‌های آقا مجتبی را تایید کرد. این درحالی است که مرحوم صفرعلی در تنها عکس به جا مانده از وی نیز ریش دارد. در ضمن در مقایسه‌ی قد نفر شماره ۲ با فرد شماره ۳ (کل مدآقا) که او نیز بلندقد نبود، می‌توان گفت فرد شماره ۲ نیز بلند قد نبوده است. جالب است وقتی عکس بالا را به دختر مرحوم صفرعلی (همسر مرحوم رمضان علیمردانی) نشان دادیم ایشان گفتند این عکس پدرم است. وقتی توضیحات آقا مجتبی را به ایشان گفتم ایشان نیز در قطعیت این که تصویر یادشده مربوط به صفرعلی است تردید کرد.

در این میان افرادی فرد ۲ را محمد عقیل (کوشکستانی) معرفی کردند. این موضوع را بستگان وی رد کردند. افرادی او را حاج علی‌اکبر لبافی معرفی کردند. این موضوع با توجه به تصاویری که از حاج علی‌اکبر موجود است، مردود است. افرادی او را مرحوم حجت غلامرضا (کوشکستانی) معرفی کردند. هنوز موفق به نشان دادن این عکس به فرزندان ایشان جهت تایید یا رد این نظریه نشده‌ایم.

به این ترتیب فرد شماره ۲ هنوز ناشناس است.

اما ملاحظه شد استقبال زیادی از این مسابقه نشد. دلایل آن را قبلا بررسی کرده‌ایم. با این وجود افرادی نیز پاسخ مسابقه را به اشتباه برای ادمین تلگرام برگجهان فرستادند یا به طور مستقیم با مدیران وبگاه تماس گرفتند که البته هیچیک از پاسخ‌ها کامل نبودند. آقای حمید جان‌نثاری اگر نام پدر آقای محمد عظیمی گرامی را بیان می‌کردند برنده‌ی مسابقه بودند. اما به دلیل شناسایی سه فرد و پی‌گیر بودن حمید آقا، به رسم تشکر هدیه‌ای تقدیم حضورشان خواهد شد.

یک دیدگاه

  1. باسلام و قبولی طاعات و عبادات شما جناب لبافی عزیز همانطور که قبلا هم عرض کردم به خاطر قدیمی بودن عکس و اینکه شناسایی عکس خیلی مشکل بود استقبالی نمیشد. ولی من هر موقع وارد سایت میشدم سری به این عکس میانداختم. واقعا شناسایی غلام کل مندلی کار ساده ای نبود. مرحوم حاج حسن کاملا شناخته شده بود. چهره محمد آقا عظیمی را رجوع کردم به گزارشی که در رابطه با ایشان در سایت منتشر کرده بودید و شناسایی کردم. باز هم از شما تشکر می کنم که زحمت میکشید و مطالب را با مشقت زیاد گردآوری میکنید. امیدوارم همیشه پاینده باشید. حمید جان نثاری.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *