خانه » اخبار » نامه‌ی سرگشاده به دهیار روستای برگ‌جهان

نامه‌ی سرگشاده به دهیار روستای برگ‌جهان

دوستداران برگ‌جهان، بهمن ۹۶

 متن نامه

دهیار محترم روستای برگجهان

موضوع : نامه سرگشاده به منظور حفظ و صیانت از زیست بوم تاریخی، فرهنگی تنگلخانه

با سلام و احترام

همانطور که استحضار دارند، درسال‌های اخیر تجاوز به حریم تنگل‌خانه افزایش یافته است و این تصرف عدوانی منابع طبیعی ملی، آثار زیان‌بار برای نسل‌های آینده به بار خواهد آورد.

زیست‌بوم تنگل‌خانه با توجه به ارزش‌های منطقه‌ای و محلی، ذخیره‌ی ارزشمندی است که به چند نمونه از کارکردهای آن بشرح زیر اشاره خواهد شد و عدم توجه به حفظ آن خسارتهای جبران ناپذیری را در بر خواهد داشت.

۱- اهمیت تاریخی تپه

تاکنون گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره‌ی سابقه‌ی تاریخی این تپه نوشته یا شنیده شده است. هر چه باشد بر کسی پوشیده نیست که این تپه واجد اهمیت تاریخی منحصر به فردی در روستاست. چه آنکه به معنای تنگراخانه یا مکان نیایش قبایل شمنی باشد یا محل دیدبانی و دفاعی مرتبط با تونل‌های آدم‌رو زیرزمینی روستا، در هرحال این موارد نشانگر اهمیت تاریخی آن است که از سوی سازمان میراث فرهنگی نیز مغفول نبوده، چرا که این تپه در مورخ ۱ مهر ماه ۱۳۸۲ در فهرست آثار ملی به شماره ۱۰۳۷۱ به ثبت رسیده است.

۲- زیبایی شناسی زیست بوم تنگل‌خانه

یکی از مهمترین اصول حاکم بر معماری را می‌توان هنر زیباشناسی نام برد و این عامل است که یک اثر معماری را در طول سالیان متمادی، جاودانه می‌سازد. بطور قاطع می‌توان گفت، زیست‌بوم تنگل‌خانه، نماد طبیعت و خلقت هنر زیباشناسی است که خداوند آنرا بطور طبیعی به روستای برگ‌جهان ارزانی داشته است.

هنر زیباشناسی که در آن عواملی مانند ریتم، تعادل، تقارن، تناسب و غیره نهفته است را می‌توان در زیست‌بوم تنگل‌خانه مشاهده نمود، چه ریتم و تعادل و تقارن و تناسبی زیباتر از اینکه در یک نگاه ژرف، شمال و جنوب، غرب و شرق روستا بر فراز آن مشاهده می‌شود؟

در خصوص این خلقت گرانبها و بدون صرف هزینه، بی‌انصافی است که به‌خاطر منافع شخصی تعداد محدودی زمین‌خوار، دست‌خوش تجاوز، تخریب و نابودی قرارگیرد.

۳- اهمیت در مدیریت بحران و امداد رسانی

نزدیکی به بافت روستا و واقع شدن در مرکز آن، دسترسی بسیار خوب به اطراف و فراهم بودن امکان فرود بالگرد در آن شرایط این زیست‌بوم را برای امدادرسانی به روستاییان در موقع بروز سوانح طبیعی به ویژه زلزله منحصر به فرد کرده است. این زیست‌بوم هم اکنون و در آینده نیز مستعد استفاده برای موضوعات پدافند غیرعامل است که از موضوعات مورد توجه در طرح‌های ملی و محلی است. جالب است بدانیم نخستین فرود بالگرد روستا برفراز این زیست بوم بوده است.

۴-اهمیت تفریحی تپه

این تپه به دلیل شیب کم و نزدیکی به بافت قدیم و به دلیل داشتن دید مناسب به اطراف از قدیم مورد توجه ساکنان روستا بوده است و محل بازی کودکان و برگزاری مراسمی به ویژه در روز ۱۳ به‌در و مانند آن بوده است. کدام هم‌ولایتی هست که خاطره‌ای در این تپه ندارد و کدام زوج جوانی از روستا هستند که لحظات شیرین بدو ازدواج را با نسیم این کوه سخن نگفته باشند؟ این تپه خاطره‌ی جمعی ما روستاییان است.

پایان سخن : علاوه بر آنچه در بالا اشاره شد، فرهنگ غارت منابع ملی و عمومی از سوی اشخاص بدون مقابله با آنان، به گسترش رقابت برای تصاحب و تملک اموالی منجر خواهد شد که به همگان و نسل آینده تعلق دارد. در این خصوص یکی از وظایف اصلی دهیاری حفاظت از اماکن عمومی است و حفظ منابع طبیعی نیز از وظایف اصلی اداره منابع طبیعی است. بنابراین پیشنهاد می‌شود به منظور حفظ این ذخیره ارزشمند طبیعی، حریم و محوطه‌ی این پدیده با پی‌گیری جنابعالی و توسط کارشناسان میراث فرهنگی و گردشگری و همکاری اداره منابع طبیعی یا سازمان حفاظت محیط زیست شناسایی و به نحو مقتضی دیوار یا حصارکشی شود تا از تجاوز بیشتر به آن جلوگیری گردد.

ضرورتی‌ست همگان بدانند که تجاوز به محوطه‌های عمومی و طبیعی نمادهای برگ‌جهان با مخالفت همگان مواجه خواهد شد و این عادت افسارگسیخته را باید هر چه زودتر کنار نهند.

از طرف

گروه دوستداران برگجهان

رونوشت:

– شورای محترم اسلامی روستای برگ‌جهان

– جناب آقای علیرضا لبافی مسئول محترم پایگاه مقاومت بسیج روستای برگ‌جهان

– حجه الاسلام حاج مصطفی جان‌نثاری روحانی و معتمد مردم روستای برگ‌جهان

اسامی افراد گروه دوستداران برگجهان همراه کد ملی آنان:

احسان اثباتی – ارمغان اثباتی- اسماعیل اثباتی – الهه اثباتی – ایرج اثباتی – زینت اثباتی-  سحر اثباتی- سعید اثباتی– سونیا اثباتی  – سهیلا اثباتی- سیاوش اثباتی – علیرضا اثباتی – علیرضا اثباتی- محمدتقی اثباتی- فرنود اثباتی- مسعود اثباتی– مهرناز اثباتی- نیلوفر اثباتی – هما اثباتی – پروین افتخاری- پگاه انصاری- افسانه پلویی- ایرج پورفرد- غلامرضا ثابتی آزاد- سعید جان‌نثاری – علیرضا جان‌نثاری- مجید جان‌نثاری – مریم جان نثاری – حسن خوشپور – فاطمه خوشپور- مرجان رحیمی فرد- زهرا زندی- قنبر سیف‌محمدی – امین طوسی– داود طوسی– مریم علیمردانی- فاطمه عمرانی‌پور- احمد فیض‌آبادی – محمود فیض‌آبادی– محمود کاشانی- محمدرضا کوثری- سمیرا کوشکستانی- ابراهیم لبافی – ریحانه لبافی- سعید لبافی- علی‌اکبر لبافی– علیرضا لبافی- فاطمه لبافی- لیلا لبافی- محبوبه لبافی – اشرف کربلا محمدعلی -نیما نجفی آشتیانی – مینا نجفی آشتیانی- هاشم نجفی آشتیانی- ایمان نعمان- زهرا نیازبخش.

توضیح: کدملی افراد در متن اصلی نامه درج شده است.

۵ دیدگاه

 1. خیلی خوشحال شدم چنین گروهی زدید…
  برگجهان دیگه اونی نیست که من چند سال پیش دیدم. دیگه شکوفه نمی بینم، برف نمی بینم، درخت نمی بینم. به همدیگه توهین می‌کنند، احترام نمیذارن، روستای برگجهان دیگه اونی نیست که منِ جوان در کودکیم دیدم. نمی دونم چی بگم، لااقل کودکی من زیبایی روستای آبا و اجدادیم را دید، آب پاک، زمین پاک و قلب پاک روستایی ها را، قصه‌های بزرگترها را ولی الان دیگه فقط یک سلام و خداحافظ در روستا باقی مانده. تمنا دارم نسل آینده روستا، نوه ها و نتیجه های روستای برگجهان “حامی روستای زیبامون بشید”
  #برگجهان

 2. این متن را یکی از دوستداران برگجهان به طور خصوصی فرستاده اند که اینجا درج می شود:
  دوست گرامى سلام
  نخواستم در سایت دوستداران بنویسم ، با عکسى که گذاشته اند از تنگل خانه دلم به درد آمد، بخدا قسم. و تمام ذهنم را خراش مى دهد. مى دانم در گذشته قوانینى در ده رواج داشت که بالاى نهر آب میشد فقط درخت کارى از صاحب زمین زیر نهر انجام شود اما نه خانه سازى، اما این تپه با جاهاى دیگر تفاوت داشته و متعلق به جامعه همگى مردم ده بوده و همگى خاطراتى در این نقطه داریم، مطمئنم دیگر صاحبان این خانه ها به کسى اجازه نزدیک شدن به این منطقه نخواهند داد و با چوب و داس به مراجعان این گوهر خدا دادى حمله ور خواهند شد. میدانم شما دل سوزان بیشتر از من دلتان هر روزه و با دیدن آن زجر مى کشد، امیدوارم با حمایت یک دیگر و خدمت گذاران ده حتى نمى دانم چه مى گویند به انجمن ده ، کارى بکنید تا بتوان جلو گیرى شود از این تجاوزات، من شخصا از شخص شما و سایر دوستان تشکر لازم دارم و به آرزوى موفقیت همگى.

 3. سلام،
  لطفا اسامی زیر را به امضا کنندگان نامه تپه تنگلخونه اضافه نمایید:
  محمد رضا مجاوری
  ملوک مجاوری
  مهراد مجاوری
  مهشید مجاوری
  حمیرا زلفی بلگجانی
  نسرین زلفی بلگجانی
  محسن اثباتی
  جلال زندی
  پریسا زندی
  آرش زندی
  پانته آ انصاری
  سیما دست پیش
  سیما آذری کام
  سرور آذری کام

  با تشکر

 4. سلام و سپاس فراوان از اشتراک گذاریتون .مطالب سایت عالیه
  به امید موفقیتهای روز افزون
  خسته نباشید.

 5. ممنون از بابت زحمات و پیگیریهای مدبرانه ، اینجانب نیز به نوبه خودهرنوع از این کار گروه حمایت میکنم تا دست زمین خواران قطع شود.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *