خانه » برگجونی ها » خانواده‌های بزرگ در روستا

خانواده‌های بزرگ در روستا

در روستای برگجهان از ۱۰ طایفه اصلی نام برده می‌شود. منظور از آنچه به عنوان طایفه رایج است، خانواده‌هایی هستند که با نام فامیل مشخص از دیگر خانواده‌ها متمایز شده‌اند.
این ۱۰ نام فامیل به ترتیب حروف الفبا عبارتند از:

«اثباتی- پلویی- جان نثاری- شاهانی- طوسی- علیمردانی- کوشکستانی- لبافی- مجاوری- مقدس»

tayefeمنشاء حضور این خانواده‌های بزرگ در روستا تا جایی که مشخص است افرادی بوده‌اند که گروهی یا به صورت انفرادی از دیگر نقاط کشور به این روستا مهاجرت کرده و در آن سکنا گزیده‌اند. زمان مهاجرت خانواده‌ها به روستا متفاوت بوده و به نظر می‌رسد خانواده‌هایی مانند جان نثاری با قدمت کمتر و پلویی با قدمت بیشتری وارد روستا شده‌اند. جذابیت روستا چه به لحاظ نزدیکی به شهرهایی مانند ری و دماوند و چه به دلیل همجواری با راههای بین ایالتی مسیرهای شمال و مرکز کشور (مسیر رودهن و مسیر افجه) و چه به دلیل بن بست بودن و واجد ویژگیهای لازم برای پناه گرفتن افراد با خصوصیات مثبت یا منفی فراری از دست ماموران حکومتی وقت، همه و همه سبب شده است مهاجران سکونت یافته در روستا دارای ویژگیهای مختلف و متفاوتی باشند. خطه خراسان و مازندران و ری به عنوان منشاء برخی از مهاجرت‌ها مشخص و قطعی است.

استقرار خانواده‌ها در چهار محله روستا از سمت بالای محله سرده به این ترتیب است: خانواده‌های پلویی، لبافی، اثباتی، طوسی در سرده، جان نثاری و کوشکستانی در پاده، مقدس و مجاوری در روبار، و شاهانی و علیمردانی در شاهان. ترتیب برشمردن خانواده‌ها در محاورات روستایی برحسب حروف الفبا نبوده و در موارد نیاز (مانند زمانی که قصد سرشماری یا تهیه فهرست برای دعوت به مجالس یا برای جمع آوری کمک مالی و… را دارند) بر حسب ترتیب استقرار آن‌ها از سمت بالای محله سرده (مطابق ترتیب یاد شده اخیر) یا بالای محله شاهان (عکس ترتیب اشاره شده) می‌باشد.

آمار درستی از تعداد افراد خانواده‌های در دست نیست. به نظر می‌رسد خانواده مجاوری کمترین تعداد و خانواده اثباتی یا پلویی بیشترین تعداد را داشته باشند. شایان ذکر است تعداد افراد ساکن در حال حاضر روستا بسیار کم و خانواده کوشکستانی بیشترین نفرات را دارا بوده و از خانواده مجاوری و لبافی هیچ فردی اقامت دایمی ندارد.

اما به جز خانواده‌های یاد شده خانواده‌های دیگری هم در روستا بوده‌اند یا هنوز هستند که در سالهای جدید‌تر به این روستا مهاجرت کرده‌اند. خانواده همایون، مشکات، و… که از متمولان مهاجر به روستا بوده‌اند یا خانواده کوثری و محسنیان که از سادات مهاجر به روستا محسوب می‌شوند و خانواده نثارجانی که تغییرشکل یافته جان نثاری است، و نظایر آن‌ها از این جمله‌اند. بجز این‌ها نامهای فامیل متعدد دیگری در روستا هست که اغلب منشعب شده از ۱۰ خانواده اصلی‌اند. از این نظر نامهای فامیل منشعب شده از خانواده پلویی بیشترین تعداد را داراست.

مدت کوتاهی خانواده‌هایی معروف به سبزواری در روستا سکنی یافتند اما پس از رخداد ناگواری برای یکی از خانواده های آنان، همگی از روستا  کوچ کردند. اکنون خانواده‌های متعدد و اکثرا مرد در روستا ساکن شده‌اند که از کشور افغانستان آمده‌اند. در حال حاضر این افراد به عنوان افراد یا طایفه‌های روستا محسوب نمی‌شوند.

در پایان از کلیه اعضای خانواده‌های محترم دعوت می‌شود مطالب تکمیلی و مرتبط با طایفه خود را برای درج در بخش طایفه‌های سایت بفرستند.

۴ دیدگاه

 1. مجتبی کوشکستانی

  با سلام خدمت تمام دوستان محترم

  لازم به تذکر است که در برگجهان دو طایفه کوشکستانی وجود دارد که هیچ نسبت ریشه ای با هم ندارند که شما آنها را ذکر نکردید و آنهم کوشکستانی رودبار است. که به همراه طایفه مجاوری و شیخ عباسی لواسانی از قدیمیترین ساکنان این محله هستند و همانطور که عرض کردم هیچ نسبت خونی با ساکنان پاده ندارند. کوشکستان برگرفته از نام دره کوشکستان در انتهای برگجهان است. کوشک در فارسی قدیم به معنای قصر می باشد. پدر بزرگ من برای من برای تعریف کرده بود که در زمان جوانی ایشان در آن منطقه آثار خانه های برگ قدیمی هنوز بوده است که نشان میدهد قبلا در آن منطقه با توجه به آب و هوای خیلی خوب قصرهایی برای افراد ثروتمند وجود داشته است.

 2. جناب آقای مجتبی کوشکستانی
  با سپاس از اینکه به ما سرزدید و نسبت به نوشته های سایت بی تفاوت نبودید به آگاهی شما می رسانیم در نوشته بالا بسیار مختصر به طایفه ها اشاره شده و البته به طایفه کوشکستانی هم اشاره شده و بیان شده که گسترده ترین طایفه نیز هست. اصولا این طایفه، طایفه پیچیده ای از نظر مناسبات است و گو اینکه بخشی از آن منشعب از طایفه اثباتی است. پرداختن به این جزییات هدف نوشته بالا نبوده است. امیدواریم روزی بتوانیم از نتایج تحقیقات افرادی که در این خصوص کار کرده یا خواهند کرد بهره ببریم.
  درباره طایفه شیخ عباسی اطلاعی نداریم. این طایفه را در فهرست ۱۰ طایفه عمده و اصیل روستا تاکنون نشنیده ایم اگر بتوانید جنابعالی بیشتر در این باره جستجو کرده و مطلب بنویسید سپاسگزار خواهیم بود.
  اما درباره قصر و کوشک در کوشکستان یا وجه تسمیه کوشکستان اشاره کوچکی در مصاحبه با استاد پازوکی وجود دارد که اگر علاقمند بودید می توانید بخوانید.

 3. با سلام
  خواهشمندم برای طایفه ها جدی تر باشید لطفا، چند سال هست که بی ثمر مونده .
  در جریان هستید که.

 4. با عرض سلام خسته نباشید ممنون بابت مطالب خوبتون.لطفا در مورد طایفه شیخ عباس لواسانی هم مطلب بزارید ممنون میشم

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *