خانه » اخبار » پروژه گازرسانی به روستا

پروژه گازرسانی به روستا

علی اکبر لبافی، اسفند ۱۳۹۴

طرحهای عمرانی که سبب دگرگونی چشمگیر و ماندگار در روستا‌ها می‌شوند بسیار محدود و معدوداند. در طول دوران معاصر و براساس آنچه شنیده یا دیده‌ام، به گمان من این طرح‌ها را می‌توان در این زمره نامبرد:

احداث جاده افجه-برگجون و اتصال به شبکه جاده‌های کشور از طریق روستای افجه به کوشش جناب آقای محمدهمایون در حدود سالهای ۳۸-۱۳۳۵gaz2

اجرای شبکه برق رسانی و اتصال روستا به شبکه برق سراسری کشور در حدود سالهای ۵۶-۱۳۵۵

اجرای شبکه مخابرات و اتصال تلفنی به اقصی نقاط ایران و جهان در حدود سالهای ۱۳۷۰

و بالاخره اجرای شبکه گازرسانی روستا که از سال ۱۳۹۲ آغاز و هم اکنون ادامه دارد.

البته وارد این مبحث نمی‌شویم که آیا اصولا اجرای دو شبکه برای انتقال انرژی به روستا‌ها و حتی شهر‌ها از نظر اقتصادی و ایمنی توجیه دارد یا خیر؟ زیرا عده‌ای بر این باورند که بجای هزینه‌های گزاف اجرای شبکه گازرسانی تا داخل بنا‌ها و تحویل گاز برای مصرف به وسایل گازسوز کم بازده و مولد آلودگی از یک سو و صرف هزینه‌های انتقال گاز و تعمیر و نگهداری و اثرات نامطلوب مترتب بر تخریب روسازی راه‌ها و اشغال مسیر و تملک زمینهای مربوط به احداث پست و صعوبت اجرای پروژه‌های عمرانی آتی (به دلیل حضور شبکه گازرسانی) از سوی دیگر و همچنین خطرات احتمالی روزمره ناشی از ورود گاز به داخل بنا‌ها و خطرات احتمالی خاص در زمان وقوع حوادث طبیعی مانند سیل و زلزله مطلوب است گاز موجود در نیروگاههای پربازده و با کنترل آلودگی به برق تبدیل شده و برق تولیدی تنها با تقویت شبکه برق رسانی موجود به سمت بنا‌ها جهت مصرف هدایت شود. باری، سیستم دوگانه و همزمان انرژی گاز و برق نیز ممکن است مزایا و طرفداران خود را داشته باشد.gaz1

به نظر می‌رسد روستای برگجهان جزو آخرین روستاهای برخوردار از شبکه گازرسانی در شهرستان شمیرانات باشد. به منظور مقایسه وضعیت گازرسانی روستای برگجهان با سایر شهر‌ها و روستاهای شهرستان شمیرانات نظر خوانندگان را به متن گزارش آقای مهندس سید اسماعیل حسینی مدیر مهندسی و اجرای طرح‌های شرکت گاز استان تهران جلب می‌کنم (ماخذ: hekmat. mytehran. ir مورخ ۲۱/۹/۹۲):

وضعیت گازرسانی در دو بخش لواسانات و رودبارقصران به این شرح است: شهرهای لواسان، اوشان و قسمتی از شهر فشم در حال بهره برداری از گاز می‌باشند. روستاهای زردبند، امین آباد، رودک و حاجی آباد چهار روستای بهره‌مند ازگاز در بخش رودبارقصران و روستاهای هنزک، سینک، انباج و افجه روستاهای بهره‌مند از گاز در بخش لواسانات می‌باشند.

هم اکنون گازرسانی به بخش باقیماندهٔ شهر فشم و درادامه می‌گون و می‌گون نو و ایستگاه کمرخانی – روستای کلوگان و همچنین آهار، ایگل، باغگل در بخش رودبارقصران در حال اجراست که امیدواریم تا پایان نیمه اول سال ۹۳ تحویل گردد.

روستاهای راحت آباد، زایگان، امامه بالا و پایین، لالان، آبنیک، گرمابدر و روته درحال مطالعه و طراحی می‌باشند.

روستاهای کندعلیا و سفلی و ناصرآباد، بوجان و کردیان در حال بررسی جهت مطالعه و طراحی هستند که با تامین اعتبار در برنامه کار شرکت گاز قرار می‌گیرد.

گازرسانی از سمت پردیس و پورزند به روستاهای دهستان لواسان بزرگ نیز شروع شده است. روستاهای پورزند بالا- پایین – کلکدر در انتهای اجرای خط تغذیه و روستاهای علائین – کلان – چهارباغ – رسنان در حال انجام شبکه داخلی است و اجرای خط تغذیهٔ این روستا‌ها در حال اخذ مجوز می‌باشد. کار روستاهای برگجهان – نیکنامده شروع و در روستاهای لواسان بزرگ و ایراء پیمانکار انتخاب و اجرا با بهبود شرایط جوی آغاز می‌گردد.

gaz3 (باشگاه خبر نگاران ۱۱/۴/۹۳): حسین طلا نماینده مردم تهران، ‌ ری، شمیرانات و اسلامشهر در مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرنگار پارلمانی باشگاه خبرنگاران؛ از بازدید امروز خود از پروژه‌های گازرسانی بخش «رودبار قصران» و «لواسان» از شهرستان شمیران به همراه «حسینیان» مدیرعامل گاز استان تهران خبر داد و گفت: با توجه به فعالیت‌های انجام شده و در دست انجام به نظر می‌رسد گازرسانی به روستاهای «ایگل»، «باغ‌گل» و «آهار» تا هفته دولت و همچنین گازرسانی به روستاهای «نیک‌نام ده»، «برگ‌جهان»، «ایراق»، «ایرا»، «لواسان بزرگ» و «چهارباغ» تا پایان سال تکمیل گردد.

 

آگهی مناقصه پروژه گازرسانی روستای برگجهان – نیکنامده در تاریخ ۳/۱۱/۹۱ از سوی شرکت گاز استان تهران به منتشر می‌شود که اهم مطالب آن به این شرح است (ماخذ: سایت مناقصات سازمان برنامه و بودجه):

 

شرح مختصر کار:

– لوله گذاری لوله‌های فولادی با اقطار ۴، ۶ و ۱۰ اینچ با فشار ۲۵۰psig خط تغذیه همراه با نصب کلیه اتصالات و شیرآلات به طول تقریبی ۷۳۰۰ متر.

– لوله گذاری لوله‌های فولادی به قطر ۶ اینچ با فشار ۶۰psig شبکه همراه با نصب کلیه اتصالات و شیرآلات به طول تقریبی ۱۲متر

– لوله گذاری لوله‌های پلی اتیلن به اقطار ۶۳ الی ۱۶۰ میلیمتر با فشار ۴ بارشبکه هماره با نصب کلیه اتصالات و شیرآلات به طول تقریبی ۳۰۶۵۰ متر

– نصب یک مورد ایستگاه تقلیل فشار گاز با ظرفیت ۵۰۰۰ مترمکعب در ساعت

مدت اجرای پروژه: مدت اجرای پروژه ۷۵۰ هفتصد و پنجاه روز تقویمی می‌باشد.

محل اجرای پروژه: در محدوده روستاهای نیکنامده، برگ جهان – لواسان بزرگ می‌باشد.

میزان تضمین شرکت در مناقصه: مبلغ ۱۴۱۵۰۰۰۰۰ یکصد و چهل و یک میلیون و پانصد هزار ریال می‌باشد.

زمان گشایش پیشنهادات: روز دوشنبه مورخ ۷/۱۲/۹۱ می‌باشد

معیارهای ارزیابی کیفی:

– تجارب کاری و حسن سابقه در کارهای مشابه و قبلی – قدرت مالی – مدیریت کارآمد و سیستم مدیریتی مناسب

– نظام کیفی انجام کار – تجهیزات و ماشین آلات – توان فنی و برنامه ریزی

شرایط متقاضی:

– داشتن شخصیت حقوقی

– داشتن تجربه کافی و مرتبط با موضوع مناقصه

– داشتن حداقل رتبه ۳ تاسیسات و تجهیزات و حداقل رتبه ۴ نفت و گاز از معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

شرکت رزمیار برنده مناقصه است ولی نگارنده از مبلغ قرارداد این شرکت اطلاعی ندارد ولی از روی مبلغ تضمین شرکت در مناقصه و هزینه طرحهای مشابه این رقم درحدود ۲٫۵ تا ۳ میلیارد تومان برآورد می‌شود.

عملیات اجرایی قرارداد با احداث خطوط اصلی ارتباطی میان نیکنامده و برگجهان شروع و سپس با عملیات خطوط فرعی در محدوده جیروا و شاهان و دشتا‌ها و در ‌‌نهایت سرده ادامه یافت. کار مثبتی که در اجرای عملیات لوله گذاری در محدوده پل جیروا تا نیکنامده انجام شد، ابتدا در این محدوده حریم جاده از سمت کوه تعریض و سپس لوله گذاری در بخش تعریض شده و خارج از عرض آسفالتی انجام پذیرفت. با این اقدام نه تنها آسفالت جاده تخریب نشد، بلکه در نقاطی تعریض جاده سبب بهبود دید و تردد وسایل نقلیه شد.gaz4

شروع عملیات اجرایی شبکه گازرسانی اگرچه رخدادی فرخنده بود اما آن طور که اظهار می‌شود پروژه اجرای عملیات آسفالت جاده برگجهان- نیکنامده را به تاخیر انداخته است. گفته می‌شود بودجه این پروژه اختصاص یافت ولی به بعد از لوله گذاری شبکه گاز موکول شده است.

در حال حاضر عملیات شبکه اصلی انتقال و شبکه توزیع خاتمه یافته و تنها شبکه انشعاب به در منازل و نصب علمک‌ها باقیمانده است. علاوه بر آنجانمایی زمین پست تقلیل فشار که قبلا در حاشیه غربی دره شیرون درنظر گرفته شده بود به صورت قطعی در ضلع شرقی دره و دامنه کر شیرُن بالا تعیین و خاکبرداری (یا بهتر باید گفت سنگبرداری) شده است. با توجه به مدت قرارداد به نظر می‌رسد عملیات اجرایی با تاخیر حداقل ۶ ماهه و قبل از پایان تابستان ۹۴ خاتمه یابد.

اجرای پروژه گازرسانی اگرچه سبب امیدواری است اما متاسفانه دو سال است که کوچه‌های روستا را که با هزینه روستاییان بتن ریزی شده بود بسان کوچه شهر‌ها و روستاهای جنگزده کرده است و جدب بودجه اجرای آسفالت راه برگجون- نیکنامده را (که از زمان اجرای فیبر نوری مخابرات صددرصد تخریب شد) نیز به تعویق انداخته است. امیدواریم پس از اتمام گازرسانی شاهد اجرای روسازی مجدد کوچه‌ها از محل بودجه گازرسانی باشیم و تجربه تلخ کابل کشی مخابرات که به بهای تخریب آسفالت روستا شد دوباره تکرار نشود. متاسفانه شرکت مخابرات سودآور‌ترین شرکت شبکه‌های زیر بنایی متاسفانه با عملی کاملا غیر قانونی و صرفا برای افزایش منافع خود آسفالتی را که با مشارکت روستاییان اجرا شده بود تخریب کرد و هیچ خسارتی نیز به روستاییان بی‌خبر از قانون پرداخت ننمود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *