خانه » کار و پیشه » پیوند(بخش نخست)

پیوند(بخش نخست)

نویسنده: علی اکبر لبافی      ۳۰ آبان ۱۳۹۰

موضوع این مقاله پیوند و انواع آن در باغداری است. در روستا پیوند به صورت پیبند تلفظ می‌شود. گفتنی نیست ولی سابقه مقاله نویسی من و خوانندگان آنها ایجاب می‌کند که همین جا ذکر کنم این مقاله اصلا علمی نیست! [۱] چون من نه مهندس کشاورزی‌ام نه باغداری نمونه و نه ادعایی در این موارد دارم. حتما خوانندگان اشتباه‌های علمی مقاله را بر من خواهند بخشید. اما با اجاق و قیر و اسکنه و رخ زندگی کرده‌ام و ززه درست کرده‌ام. من بارها پیوند زده‌ام و لذت پیوند زدن را آنگاه که پیوند گرفته است و درخت رشد کرده است و به بار نشسته است به کمال چشیده‌ام.

من بعضی اصطلاحات را عمدی به گویش محلی نوشتم. خوانندگان در صورت نیاز به فرهنگ لغت مراجعه کنند. به طور قطع این مقاله موضوع مهمی برای اغلب خوانندگان نیست و خواندن این مطلب برای آنها خسته‌کننده است. به این افراد توصیه می‌کنم مطلب را پی‌گیری نکنند! با این وجود نوشتن این مقاله را لازم می‌دانستم چرا که ادای وظیفه‌ای است در برابر آنچه پدران ما به ما آموخته اند و موضوعی است که به نظرم می‌رسد خوب است همراه اصطلاحات محلی‌اش ثبت شود.

مقدمات

پیوند زدن در درختان، عملی است که سبب می‌شود درخت میوه‌ای، به درخت دیگر تبدیل شود. اما این کار شرایط و محدودیتهایی دارد که به آن می‌پردازیم. پیوند‌زنی جهت مرغوب کردن درخت میوه‌ای نامرغوب صورت می‌گیرد. اما مرغوب بودن یا نبودن میوه هم تعاریف خودش را دارد. اینجا هم موضوع نسبیت مطرح است: مرغوب بودن از چه زاویه‌ای و برای چه کاری؟ برای روشن شدن موضوع انواع مرغوبیت‌ها را می‌توان به شرح زیر برشمرد:

 • بار زیاد درخت. یعنی درختی که میوه بیشتری در سال بدهد. اینجا کمیت مطرح است.
 • درشتی یا زیبایی محصول. اینجا مجلسی بودن میوه مطرح است. گاهی درشتی محصول می‌تواند نشان از کیفیت بهتر هم باشد.
 • دوام و ماندگاری بیشتر میوه. اینجا هدف سالم ماندن میوه از زمان برداشت، حمل تا مصرف و همچنین دوام بیشتر در طول دوره نگهداری مطرح است.
 • کیفیت بهتر محصول. که خود می‌تواند به مشخصات جزیی‌تری مثل طعم (شیرینی و ترشی و آبدار بودن و…) یا پوست مناسب (از نظر ضخامت یا قابلیت کندن پوست و…) یا وجود و عدم وجود هسته و درشتی آن و عوامل دیگر دسته بندی شود.
 • زمان رسیدن میوه. بسیار مهم است که میوه درخت چه زمانی می‌رسد یا چه زمانی امکان برداشت محصول برای ورود به بازار وجود دارد. اصطلاحی که با باهاره، تابستنه، یا پاییزه مطرح می‌شود. مثلا گیلاس نوبرانه بسیار گرانتر از وقتی است که محصول گیلاس فراوان است یا برعکس میوه‌هایی که آخر فصل به دست می‌آیند گرانتر‌اند. گاهی به دلیل شرایط خاص برگجون میوه‌هایدیررس به عمل نمی‌آیند. مثلا بعضی از گونه‌های انگور یا انجیر پاییزه هیچگاه در برگجون به مرز رسیدن نمی‌رسند و باید فقط از غوره‌ی آنها استفاده کرد.

peivand2

موارد دیگری را هم به همین ترتیب می‌توان به عنوان مشخصه‌های مرغوبیت برشمرد. اما مشکل وقتی بروز می‌کند که این ویژگیها نمی‌توانند به طور همزمان در میوه‌ای وجود داشته باشد. مثلا نوعی گیلاس به نام گیلاس رسمی یا عسلی هست که بسیار شیرین و خوش طعم است، اما ریز و کم‌دوام است و امکان چیدن و فرستادن آن به میدان بار وجود ندارد. یا گیلاس صورتی ظاهر و طعم خوبی برای مربّا دارد ولی اگرسریع به مصرف نرسد لکه لکه و سیاه و خراب می‌شود.

بنابراین سلیقه‌ها و مهمتر از آن بازار و مد روز، تعیین‌کننده‌ی مرغوبیت میوه خواهد بود؛ همان قانون عرضه و تقاضا. متاسفانه به دلیل زمان‌دار بودن تطبیق باغداری با بازار، گاهی ضربه‌های جدی به باغداری روستا وارد می‌شود. مثلا زمانی که همه باغهای برگجون درخت سیب بود، سیب به شدت ارزان شد و گیلاس مشتری زیادی داشت. تا باغداران فرصت کردند درختان سیب را با گیلاس جایگزین کنند و درختان گیلاس به بار بنشیند، کم‌کم گیلاس ارزان شد و به دلیل فرصت کم میان برداشت محصول تا زمان مصرف اختیار بازار به دست میدان میوه و تره‌بار افتاد و با نازل‌ترین قیمت‌ها بار گیلاس فروخته شد. حالا وضعیت برگشته است و سیب در روستا کم شده و روز‌به‌روز تقاضا برای آن بیشتر می‌شود.

و اما پیوند….

دانستیم که برای پیوند زدن دست‌کم دو چیز لازم است. اول درختی که می‌خواهیم مرغوبش کنیم که درخت پایه پیوند یا سکر(غیرپیوندی) می‌نامیم، دوم درختی که مرغوب است و پیوند (رخ یا ززه یا چشم پیوند) از آن گرفته می‌شود. شرط اساسی در این میان سازگاری این دو درخت با هم است. یعنی نمی‌شود هر درختی را به هر درختی پیوند زد. درختان میوه متداول در برگجون پنج گروه‌اند: یا تک‌هسته‌ای تخت هستند، مانند: انواع آلو و هلو و زردالو و بادام، یا تک‌هسته‌ای گِرد هستند، مانند انواع گیلاس و آلبالو، یا چند‌هسته‌ای کوچک‌اند، مانند: انواع سیب و به و گلابی و همرو یا چندهسته‌ای بزرگ مانند ویلیک و کندس و زالزالک، یا ریزدانه‌اند، مانند: انواع توت. پیوند یک درخت از هر گروه با درخت دیگری از همان گروه امکان پذیر است. مثلا انواع گیلاس را می‌توان به هم یا به آلبالو پیوند زد. انواع به و گلابی و سیب را می‌توان به هم پیوند زد. اما پیوند سیب روی آلبالو به نتیجه نمی‌رسد.

انواع درختان میوه و تنوع آنها را در برگجون، در فهرست زیر مشاهده کنید:

OLYMPUS DIGITAL CAMERAانواع سیب: سیبهای سکر  یا غیرپیوندی شامل: سیب ترشگ، سیب قندگ، سیب نرمگ و گلاب.  سیب های پیوندی شامل:  سیبهای پاییزه (سیب سفید، سیب شمرنی، سیب لبلان سفید، سیب لبلان قرمز، و سیب گلاب)، سیب باهاره و سیب تابستنه. به تازگی سیب‌های متنوع دیگری هم در روستا تکثیر شده است.

انواع به: پیوندی و غیرپیوندی.

انواع گلابی: غیر پیوندی و همرو و پیوندی (شامیوه و پاییزه).

انواع آلبالو: آلبالو کوهگ، آلبالو تل، آلبالو معمولی.

انواع گیلاس: گیلاس رسمی یا عسلی (قدیمی)، گیلاس قشقرگی، گیلاس صورتی، گیلاس پرتواری، گیلاس سیاه، گیلاس تک دنه.

انواع آلو: آلوچه سبز، آلوچه سیاه، گوجه سبز، گوجه سیاه، آلو قدیمی، آلو لبلان (قطره طلا)، آلو لبلان قرمز، آلو سیاه، آلو بخارا، آلو پشمگ.

انواع زردالو: زردالو معمولی، زردالو انگ، قیسی، زردالو قیسی، زردالو کوهگ(بادام کوهی).

انواع هلو: شفتالو، هلوی معمولی، هلوی هسته سوا، هلوی انجیری.

انواع توت: توت بیدنه، توت هرات، توت سیاه، توت صابونی، شاتوت، و انواع توت سکر.

بجز پنج گروه اصلی فوق درختان دیگری هم هستند که موردی قابل پیوند به هم هستند. مثلا پیوند خرمالو روی انواع دیگر خرمالو یا فربندی امکان‌پذیر است که در برگجون رایج نیست. علاوه بر آن درختان دیگری مانند انواع گردو و انگور وجود دارند که پیوند آنها مرسوم نیست.

درختان غیر مثمر نیز به هم پیوند می شوند. پیوند آنها هم تابع شرایطی است. مثلا می توان به پیوند بید معلقی(مجنون) یا بیدمشک به بید معمولی یا نارون به اوجا (آزاد) و… اشاره کرد. 

انواع پیوند

پیوند زدن را به چند شیوه انجام می‌دهند:

پیوند اسکنه:  نام این پیوند از اسکنه که وسیله‌ای کلیدی در این نوع پیوند می‌باشد گرفته شده است. هرچند امروزه از وسایل دیگر مانند چاقو استفاده شده و کمتر اسکنه به کار می‌رود.

زمان مناسب برای این نوع پیوند صرفا بهار و بعد از بیدار شدن درخت از خواب زمستانی و قبل از باز شدن برگها یا گلها است. زمانی که اصطلاحا درخت ککه زده است. این زمان در اکثر سالها مصادف با روزهای تعطیل نوروز به ویژه سیزده‌به‌در است. گفتنی است زمان مناسب برای هر درخت به نوع آن درخت و مکان استقرار باغ بستگی دارد. چون زمان ککه کردن درخت هم به نوع درخت و هم به آفتابگیر یا سایه بودن باغ و دمای محیطی باغ بستگی دارد.

برای پیوند اسکنه‌ای ابزارها و مواد زیر لازم است:

ارّه، قیچی باغبانی، اسکنه یا چاقو، وسیله کوبیدن اسکنه یا چاقو، قیر، روغن، وسیله گرم کردن قیر، چوب قیر زنی، درخت پایه (سکر) مناسب ، رخ پیوند مناسب.

قبل از همه برای پیوند زدن به فرد یا افراد ماهر و با تجربه نیاز داریم. بدیهی است فرد مربوطه ضمن آشنایی کامل به پیوندزنی باید درختان را خوب بشناسد. زیرا در زمان پیوند‌زنی درختان برگ ندارند و تشخیص نوع آنها از روی تنه و پوست و شاخه‌ها مشکل‌تر است. به ویژه برای درختی که رخ آن گرفته می‌شود، یعنی همان درخت مرغوب و هدف، باید صاحب باغ حضور داشته باشد یا فرد پیوندزن از باغ خود یا درختی که قبلا شناسایی‌اش کرده است برای گرفتن رخ استفاده کند. زیرا تشخیص بعضی از درختان هم‌نوع از هم مشکل و گاهی نشدنی است. مثلا تشخیص گیلاس سیاه مرغوب از نامرغوب یا سایر درختان گیلاس این طوری است. یا تشخیص توت بیدانه از هرات یا گلابی شامیوه از پاییزه، زمانی که درخت برگ ندارد، پیچیده است.

درخت پایه یا درختی که می‌خواهیم روی آن پیوند را بزنیم باید مناسب باشد. نخست آنکه درخت بنیه لازم برای پیوند زدن را داشته باشد. پیوند درخت تازه‌ کاشته شده یا کم‌بنیه نه تنها نمیگیرد(یعنی خشک می‌شود) بلکه اغلب پس از پیوند زدن خود درخت هم خشک می‌شود. تنه یا بن درخت پایه نباید بیش از حد نازک یا قطور باشد. قطر مناسب بین قطر یک انگشت تا حداکثر دو انگشت است. پوست تنه درخت باید در محل پیوند تازه و سالم باشد. پوست خشکیده یا زخمی و گره‌دار مناسب نیست.

درخت پایه در محل پیوند که دو تا پنج سانتی‌متری زمین انتخاب می‌شود، به طور کامل بریده و درخت قطع می‌شود. محل برش باید تا حد امکان افقی باشد. محل برش در قسمت سالم پوست تنه انتخاب می‌شود. باید دقت کرد هنگام ارّه کردن، فشار زیاد به تنه درخت وارد نشود و پوست زخمی نشده یا از تنه‌ی درخت جدا نشود. پس باید دندانه‌های ارّه نرمتر و در عین حال تیز بوده و ارّه به آرامی کشیده شود. در زمان برش و طول زمان پیوندزنی باید دقت کرد تنه و محل برش به خاک یا اجسام خارجی مثل علف آلوده نشود. پس قبل از برش باید اطراف تنه را از کلوخ و علفها تمیز کرد.

در وسط تنه‌ی درخت پایه(قطر سطح مقطع برش خورده) پس از برش، شکافی با اسکنه یا چاقوی مناسب ایجاد می‌شود. باید دقت شود عمق شکاف به اندازه‌ای باشد که رخ بتواند در آن جاسازی شود. عمق کم سبب جانشدن رخ و عمق زیاد سبب لق شدن رخ و نیز صدمه رساندن بیشتر به درخت پایه و مصرف زیاد قیر می‌شود.

متناسب با قطر درخت از رخ مناسب استفاده می‌شود. رخ قطعه‌ای است که قبلا از درخت مرغوب یا هدف (درخت پیوندی) بریده‌ایم.  رخها از سرشاخه‌های یک‌ساله‌ی درخت هدف با قیچی باغبانی یا چاقوی تیز جدا می‌شوند.  رخها نباید زیاد قطور یا نازک باشند. بسته به نوع درخت ضخامت رخهای مورد استفاده فرق می‌کند. رخهایی به ضخامت کمتر از مداد و ضخیم‌تر از جوالدوز مورد نیاز است. رخها پس از گرفتن از درخت مرغوب باید به طولهای مناسب تقسیم شوند. طول مناسب طولی است که دست‌کم سه یا چهار جوانه در آن باشد. این طول بین پنج تا ده سانتی‌متر می‌شود.

انتهای پایینی رخ (بخش نزدیکتر به ریشه درخت) باید برای جاسازی در شکاف درخت پایه آماده سازی شود. برای این کار با چاقوی تیزی انتهای رخ، مشابه نوک پیچ گوشتی بریده می‌شود. یکی از حساس‌ترین بخش عملیات پیوندزنی همین مرحله است. برش لبه‌ی رخ باید به‌دقت انجام شود که به پوست پهلوهای باقیمانده‌ی آن صدمه نرسد. همچنین نباید در اثر فشار چاقو بافت چوب رخ که ظریف هم هست صدمه ببیند. ضخامت قسمت تخت شده نباید خیلی نازک باشد، زیرا در حین جاسازی در شکاف می‌شکند یا ترک برمی‌دارد. اگر ضخامت زیاد باشد، شکاف پیوند زیاده از حد باز مانده و اصطلاحاً  هوامیکشد و احتمال گرفتن پیوند کم می‌شود. این ضخامت تابع قطر رخ و جنس چوب یا نوع درخت بین دو تا سه میلی‌متر است. طول قسمت تخت شده بین ۷ تا ۱۲ میلی‌متر می‌باشد.

peivand4اگر قطر تنه درخت پایه کم باشد برای هر پیوند از یک رخ، و اگر زیاد باشد از دو رخ استفاده می‌شود. برای جاسازی رخ در شکاف با استفاده از نوک اسکنه یا چاقو شکاف را باز می‌کنند تا حدی که نوک قسمت تخت شده رخ در آن وارد شود. سپس با فشار دست و در نهایت با ضربه ملایم توسط قطعه چوبی مشابه الک یا دسته چاقو یا اسکنه به انتهای دیگر رخ، آن را در محل استقرار خود تثبیت می‌کنند. محل قرار گیری رخ در شکاف هم از دقت زیادی باید برخوردار باشد. این محل به گونه‌ای انتخاب می‌شود که سطح بیرونی یا پهلوی رخ دقیقا روی سطح بیرونی محیط دایره تنه‌ی درخت پایه قرار گیرد. به نحوی که پوست رخ در امتداد و مماس با پوست درخت پایه قرار گیرد.

پس از قرار گیری رخ در شکاف درخت پایه باید تمام بخشهای بریده شده یا شکاف‌برداشته‌ی درخت پایه و رخ (یا رخها) با اندود قیر پوشش داده شوند تا به اصطلاح پیوند هوا نکشد. برای این کار باید قبلا قیر را آماده کرد. قیر به کار رفته از نوع قیر شل ساختمانی است. گاهی به مقدار بسیار کم قیر سفت هم می‌توان به مخلوط اضافه کرد تا در تابستان قیر در اثر تابش آفتاب ذوب نشود. از قیرهایی که به دفعات گرم و سرد شده نباید استفاده کرد. در غیر این صورت برای بیشتر کردن خاصیت نرمی یا انگمی قیر به آن کمی روغن جامد خوراکی اضافه می‌کنند.

قیر را در قوطی حلبی با دسته مناسب ریخته و روی شعله اجاق چوبی گرم می‌کنند تا تمام قیر به‌خوبی ذوب شود. باید دقت کرد که قیر آتش نگیرد چون روغن آن می‌سوزد. پس از ذوب شدن کامل قیر نمی‌توان آن را استفاده کرد. زیرا دمای قیر بالاست و پوست درخت را می‌سوزاند. باید قیر ذوب شده را گذاشت تا به اندازه کافی سرد شود. هرچه قیر سردتر باشد خطر سوختگی درخت کمتر می‌شود. اما اگر قیر بیش از اندازه سرد شود به چوب نمی‌چسبد و به خوبی خلل و فرج پیوند را پر نمی‌کند.

دمای قیر باید مناسب باشد و تمام خلل و فرج را پرکند. قیر نباید به جوانه‌های  رخ  بچسبد. هنگام قیر زدن باید دقت کرد که جوانه‌ها یا خود رخ نشکنند یا از جا خارج نشوند و پوست آنها یا پوست تنه کنده نشود. نوک رخها هم (که محل برش است) باید به دقت قیر زده شود. اگر قیر سفت باشد، پوشش نوک رخها و نیز بین دو رخ (در پایه‌ای که دو رخ در آن جاسازی شده) مشکل خواهد بود. عملیات قیرزنی با چوب قیرزنی انجام می شود. چوب قیرزنی تکه چوبی ضخیمتر از خودکار و به طول ۲۰ تا ۲۵ سانتی‌متر است که ۵ تا ۱۰ سانت انتهای آن با پارچه دورپیچ شده است. قطر محل پارچه پیچ شده نباید زیاد باشد تا امکان قیر زدن به گوشه‌ها به ویژه بین دو رخ امکان پذیر باشد. قطر نهایی پارچه پیچ شده حدود ۲ سانتی متر مناسب است.

پس از پایان پیوند زدن، چوبی به نام چوب پیوند پای پیوند کوبیده می‌شود. این چوب ابتدا نقش نشانه محل پیوند را ایفا می‌کند تا پیوند در زمان رفت و آمد دیده شده و پای عابران به آن نخورد. زیرا با کمترین برخوردی پیوند می‌شکند. به ویژه پس از سپری شدن یک ماه علفها رشد کرده و به‌هیچ‌وجه پیوند در بین علفها دیده نمی‌شود. اگر چوبهای مناسبی در این مرحله انتخاب و کوبیده شوند، پیوندها را می‌توان در تابستان به آن بست. زیرا پیوند در سال‌های نخست به سرعت رشد می‌کند، در حالی که تنه‌ی نازکی دارد و ممکن است در اثر گیر کردن به بدن عابران یا در اثر وزش باد یا هر دلیل دیگری بشکند یا کج رشد کند. بستن پیوندها به این چوبها از این پیامدها جلوگیری می کند.

پیوند زدن می‌تواند توسط یک نفر انجام شود. اما به دلیل نیاز سرعت زیاد و بعضا انجام عملیات موازی، پیوند زدن توسط یک نفر کار را سخت کرده و کارایی را به شدت کاهش می‌دهد. مثلا همزمان با پیوندزنی باید قیر داغ و آماده شود تا فاصله زمانی بریدن درخت تا قیرزنی حداقل گردد. زیرا در این مدت درخت از محل برش هوا می‌کشد یا رخها تازگی خود را از دست می‌دهند. ضمن آنکه پیوندزنی یک‌نفره فرد ماهر را به انجام کارهای ساده مثل روشن کردن اجاق مشغول می‌کند. بهترین تیم، تیم سه نفره است. در تیم سه نفره یک نفر که ماهرترین فرد تیم است، پیوند می‌زند، نفردوم (آماتور) قیر داغ کرده و به پیوند می زند و نفر سوم (نوآموز) چوب اجاق را فراهم کرده و درختان بریده شده را از سطح باغ جمع آوری کرده و چوب پیوند را آماده سازی کرده و می‌کوبد. دو نفر دیگر نسبت به فرد پیوندزن وقت بیشتری دارند و برای آموزش دیدن هم که شده به وی کمک می‌کنند؛ برایش وسایل پیوندزنی را حمل می‌کنند و گاه رخ می‌گیرند یا تنه درخت پایه را می‌برند.

دست آخر باید مراقبت کرد همه‌ی درختانی که باید پیوند می‌شد پیوند شده باشند؛ همه‌ی درختانی که برای پیوند بریده شده‌اند پیوند شده باشند؛ همه‌ی درختانی که پیوند شده‌اند قیر خورده باشند؛ همه جایی که باید قیرزنی می‌شد به ویژه نوک رخها قیر زده شده باشند؛ و بالاخره همه درختانی که پیوند شده‌اند چوب پای آنها کوبیده شده باشد. ابزارها هم جایی جا نمانده باشند.

در بهار و تابستان سال بعد و در تمام مدت رشد درخت پیوندی، باید از رشد جوانه‌های غیر‌پیوندی که از زیر محل پیوند شده ایجاد می‌شوند، جلوگیری کرد. این جوانه‌ها را که حرومی پیوند نام دارند باید برید. پس از آنکه پیوند کمی رشد کرد یا به اصطلاح رخ زد با بندی مناسب آنرا به چوب پیوند می‌بندند.

پیوندها نسبت به درختان دیگر به مراقبت و آبیاری بیشتری نیاز دارند. بنابراین باغ واجد پیوند را در بهار زودتر از باغهای دیگر آبیاری می‌کنند یا با سطل آب می‌دهند و زودتر علفش را می‌چینند و از تردد دامها درون باغ ممانعت به عمل می‌آورند.

 [۱] یادم هست زمانی که درس پیوند را دوره راهنمایی می‌خواندیم از معلم حرفه و فن پرسیدم: آقا میشه بجای چسب پیوند از قیر استفاده کرد؟ کمی خندید و گفت: نه. قیر ماده نفتی است و درخت را خشک می‌کند! توی دلم من هم به او خندیدم.
ماخذ عکس میانی: evan.ir

۹۵ دیدگاه

 1. سلام به شما دوست عزیز فوق العاده عالی بود
  یک سوال الان توی ۲۳ اردیبهشت میشه پیوند اسکنه زد ؟
  من میخوام مورت رو روی برگ نو پیوند کنم
  الان امکان زدنش هست؟
  بازم ممنون

 2. سلام آقا مهدی.
  پیوند اسکنه را بعد از بیدارشدن درخت از سرمای زمستان و قبل از بازشدن برگ و شکوفه آن می توان زد. بنابراین الان دیر شده است. درمورد پیوند مورت و برگ مو(؟) اطلاعی ندارم.

 3. سلام با تشکر از مطالب خوب شما در منطقه میمه اصفهان چند سال پیش ٢ عدد نهال ازگیل کاشتم در بهار گلهای زیادی شکوفه میکند اما اصلا بار نمیدهد حالا میتوانم ان را پیوند بزنم راهنمایی نماید که با چه چیزی میتوانم پیوند زد

 4. بهترین درخت برای پیوند روی نهال ازگیل، خود درخت ازگیل است. اگر هوای میمه جزو مناطق گرمسیر نیست احتمالا نهال شما از نوع ازگیل مرغوب و بارده نبوده و باید نوع مرغوب ازگیل را روی آن پیوند بزنید. بهترین حالت استفاده از درختان ازگیل مرغوب باغهای مجاور است. روی ازگیل می توان زالزالک نیز پیوند زد. درختان گلابی و به نیز روی درخت ازگیل پیوند شده و به ثمر نشسته اند.

 5. سلام خسته نباشید
  میشه روی زالزالک به پیوند زد ؟

 6. من خودم این پیوند رو نزدم ولی یکی از دوستانم گفت در روستایشان این کار متداول است

 7. سلام ممنون از مطالبتون واقعا عالی و کاربردی بود.پیوند اسکنه ای بر روی درخت پسته قابل اجرا هست؟

 8. شرمنده. در مورد درختان میوه مناطق گرم و خشک از جمله پسته تجربه ای ندارم

 9. سلام روی درخت کندس میشه خرمالو و سیب و گلابی پیوند زد؟

 10. ممنون و تشکر فراوان از اینکه تجربیات خود را در اختیار ما گذاشتید اما اگر ممکنه روی درخت زردالو یا آلوچه چند نوع میوه رو میشه به روش اسکنه ای پیوند زد نام ببرد یا روی درخت گیلاس چه درختانی رو میشه پیوند زد خیلی علاقه دارم بدانم دوست دارم یه درخت
  داشته باشم چند نوع میوه متفاوت ثمر بده لطفا راهنمایی کنید

 11. آقایان وحید و جواد
  قاعدتا روی کندس می توان سیب و گلابی پیوند کرد اما تجربه ای که من داشتم درخت سر حال و خوبی نبود.
  درخت زردآلو یکی از درختان مقاوم و خوب برای پیوند انواع درختان ترکیبی از آلوست. آلوچه هم درخت خوبی برای انواع پیوند هست. درختانی که میشه با این درختان پیوند زد عبارتند از:
  انواع زردالو و قیسی، انواع گوجه ها و آلوچه های سبز و سیاه، انواع آلوها مانند آلو زرد، آلو قطره طلا یا لبنانی، آلو سیاه، آلو زرد، آلو پشمک، شفتالو، هلو، بادام

 12. سلام ایاپیوندگلابی وانجیرروی شاه توت امکان پذیراست

 13. ابوالفضل ولدوند

  چه درختانی میشه با درخت سیب پیوند زد. زمان پیوندم چه موقعی هست.

 14. جناب ولدوند
  انواع سیب که تنوع آن بسیار زیاد است و همچنین به و انواع گلابی را روی سیب پیوند می کنند.
  زمان پیوند شکمی و سایر پیوندهای پوستی در اوایل یا اواخر تابستان است که شیرابه زیر پوست زیاد است و پوست به راحتی از چوب شاخه درخت جدا می شود. برای پیوند اسکنه هم باید اوایل بهار اقدام کرد. برحسب وضعیت آب و هوای منطقه این زمانها متفاوت است.

 15. سلام
  باتشکر از زحمات شما
  سوالی داشتم
  ایا امکان پیوند درخت فندق به درخت گردو یا درخت توت هست؟
  اصولا فندق رو به چه درختی پیوند میزنن
  راستی درخت پسته ی دارم ۲۵ ساله با محصول زیاد اما از ده عدد پسته فقط یکی مغز داره ،علت چیه
  بهروان هستم از ملایر استان همدان

 16. جناب بهروان
  با عرض پوزش. اطلاعات و دانش من تجربی و آموزش از طریق پدران بوده نه به صورت علمی و آکادمی. چون در روستای ما نیازی به پیوند فندق نبوده یا اصولا چون پسته عمل نمی آید در این موارد اطلاعی ندارم

 17. سلام بر عزیزان، روی درخت ازگیل چه درختی میشه پیوند زد و زمان پیوند کی هست. لطفا راهنمایی کنید

 18. سلام
  جالبه که به میوه های متفاوتی در کشور ازگیل گفته میشه. اما آنچه منظور ما از ازگیل است درخت تیغ دار با برگهای کشیده است که میوه های آن در اواخر آبان می رسد. میوه های به شکل قلب که انتهای آن دایره ای گود با برگچه های ریز در محیط این دایره است. میوه به رنگ قهوه ای تیره با مزه های مختلف ترش و شیرین و دارای هسته های متعدد است.
  درختچه های ازگیل غیر پیوندی دارای میوه ریز و ترش است. روی آن انواع درختان ازگیل پیوندی را می توان پیوند زد که میوه های درشت و شیرین دارند. بجز این روی آن زالزلک و ویلیک هم می توان پیوند زد.

 19. درخت خرمالو را چجوری پیوند داد و به کدام درخت پیوند داد

 20. درخت پایه خرمالو نوعی درخت است که بسیار شبیه درخت خرمالوست و میوه آن اندازه زیتون است ولی کاملا شبیه همان میوه خرمالوست. درواقع خرمالوی جنگلی است. هسته این درخت قابل رویش است و باغبانان این درخت را پرورش داده و روی آن خرمالو را به روش انتقال پوست پیوند می زنند. درخت خرمالو بسیار حساس است لذا هم پیوند زدن آن نیاز به مهارت ویژه دارد هم انتقال نهال آن سخت است و اغلب درخت انتقال یافته خشک می شود. بنابراین بهتر است نهال درخت خرمالو را آماده خریداری کنید

 21. سلام. من هم مدت هاست به پیوند زدن و به طور کلی باغبانی علاقمندم. روی یک درخت آلو انواع میوه های هسته دار را پیوند زده ام و محصول هم برداشت میکنم. گلابی روی به خیلی خوب جواب میدهد و دو سه ساله به ثمردهی میرسد. ولی زالزالک روی به بعد از یکی دو سال خشک میشود. پیشنهاد میکنم برای اطلاع از سازگار بودن پایه و پیوند کتاب باغبانی عمومی دکتر شیبانی رو بخونید. خیلی خوب و ساده توضیح داده. اگه سوالی دارید خوشحال میشوم کمکی کنم. taraniknam@gmail.com

 22. سلام آیا میشه رو درختی که پیوند زده شده دوباره پیوند زد

 23. میشه و مشکلی نداره. ولی باید توجه کرد در هر بار پیوند، درخت کمی صدمه می بینه (مثل عمل جراحی) و اگر بنیه درخت قوی نباشه ممکنه پیوندهای مکرر و زیاد باعث صدمه جدی به درخت بشه ولی اگر فاصله سالانه پیوندها زیاد باشه یا درخت قوی و سرحال باشه هیچ مشکلی نداره

 24. سلام
  ببخشید روی پایه درخت آلبالو میشه میوه دیگه ای پیوند زد؟
  اگه میشه چه چیز هایی؟فصل پیوند کی هست؟به چه روشی؟
  ممنون میشم راهنماییم کنید

 25. سلام. پاسخ تمام پرسشهای شما در دو مقاله پیوند موجوده و لطفا آنها را مطالعه بفرمایید. روی درخت آلبالو انواع دیگر آلبالو و انواع میوه های گیلاس رو میشه پیوند زد. زمان مناسب پیوند نوع اسکنه ای بسته به آب و هوا از آخر اسفند تا اواسط فروردین هست.

 26. ببخشید تو مقاله ای که نوشتین :وقت پیوند اسکنه بعد از زمستان و قبل از بازشدن گل هل و برگ ها هست.درخت آلبالو ما الان گل داده پس وقت پیوندش گذشته؟
  روش پیوند دیگه ای برای پیوند نیست ک ب درخت آسیبی نرسه؟
  و یک سوال دیگه پارسال چند درخت مون رو آفت کرم خراط زده بود و من درختهای آفت زده و شاخه های مشکوک همین درخت آلبالو مو قطع و سوزاندم….آیا احتمال وجود تخم یا لارو آفت از پارسال توی درخت هست؟یا مرده اند اگر باشند؟
  ممنون

 27. وقت پیوند اسکنه قبل از شکوفه دادن هست و الان دیگه نمیشه. منظورتون از صدمه به درخت در اثر پیوند رو متوجه نشدم. پیوند به درخت آسیب نمی زنه بلکه راهی است برای تغییر نوع درخت و اگر آسیبی هم بزنه خوب کاری نمیشه کرد. در مورد کرم داخل تنه کار مبارزه بسیار سخته. بهترین کار فرو کردن سیم فنری در داخل سوراخ تنه و کشتن کرم هست. بریدن شاخه کرم زده هم راه حلی است ولی گاهی بهترین روش نیست. برای مبارزه با کرم تقویت زمین با کود حیوانی به ویژه گاو و آبیاری مناسب هم هست. هرچه درخت قوی تر باشه با این آفات بهتر مبارزه می کنه

 28. سلام
  چه پیوندهایی رو میتونم روی آلوچه یا همان گوجه سبز پیاده کنم؟

 29. من کارم پسته هست. تجربه زیادی هم دارم. اگر سوالی بود در خدمتم.انواع ارقام پسته

 30. البته آلوچه همان گوجه سبز نیست. خیلی شبیه هم هستند ولی آلوچه درخت خودروست و میوهایش ریزتر و ترش تر از گوجه سبز است. روی آلوچه تمام انواع آلو (که بسیار متنوع هستند) و گوجه و بادام رو میشه پیوند زد.

 31. پایه ی سیب و به و گلابی چی بهتره باشه؟

 32. سلام روی انجیر گلابی چه میوه های میشود پیوند زد؟

 33. با عرض سلام و وقت بخیر . ممنون از مطالب خوبتون

  دو تا سوال داشتم . ممنون میشم جواب بدید

  ۱ – بهترین پایه برای پیوند زدن گیلاس و زردآلو چیه؟این پایه هایی که با کد gf معرفی میشوند مناسب اینکار هستند؟

  ۲- من گیلاس رو به آلبالو و زردآلو رو به بادام پیوند زدم . آیا این پیوندها ، پیوند خوبی هستند یا خیر؟

 34. بهترین درخت پایه برای گیلاس نوعی درخت معروف به آلبالو تلخ است. رشد و دوام درخت گیلاس روی آلبالو تلخ به مراتب بیشتر از پیوند روی درخت آلبالوی معمولی است. زردآلو چون از هسته اش به راحتی رشد می کند معمولا نیازی به پیوند ندارد. ولی برای تولید درخت زردآلو با میوه مرغوب یا قیسی می توان آنها را روی زردآلوی نامرغوب یا بادام و آلوچه پیوند زد. درخت بادام هم برای پایه زردآلو خوب هست به ویژه آن که درخت بادام مقاوم هم هست و به آب زیادی هم نیاز ندارد. هر دو پرسش را همزمان پاسخ دادم ولی از کد نامبرده اطلاعی ندارم

 35. سلام
  ممنون از راهنمایی های کاربردیتون.
  من در منطقه کوهستانی انواع درختها رو کاشتم و طی این ۵ سال به برخی تجربه ها رسیدم اما هنوز در مورد پیوند تجربه عملی ندارم.
  در منطقه ما معمولاً سرمای بهاره هستش به همین دلیل تا به حال متاسفانه حتی یک دونه زردآلو هم برداشت نکردیم، سوال اول اینه که به نظر شما مناسبترین گزینه برای پیوند بر روی پایه زردآلو چیه؟
  دوم این که اینجا بادهای نسبتا شدیدی هم داره و من یک تعداد سیب و به و گلابی کاشتم آیا به نظرتون باد اجازه خواهد داد که از ابن درختها برداشتی داشته باشیم، فکر کنم اگر قرار بر میوه دادن باشه امسال دیگه باید نوبرانه بدن.
  باز هم ممنون

 36. روی زردآلو بادام میشه پیوند زد ولی اگر سرمای بهاره داره قطعا بادام رو هم سرما می زنه. کمی مقاومتر در مقابل سرمای بهاره نوعی گوجه به رنگ زرشکی هست که به گوجه سیاه معروفه. بجز گوجه سیاه می شه انواع آلو و هلو رو هم پیوند بزنید. این درختان دیرتر شکوفه داده و در مقابل سرما مقاومتر هستند. برای کاهش شدت باد می شه اطراف باغ درختان بزرگ مانند درخت تبریزی یا گردو بکارید یا موانع مصنوعی مانند ساختمان و دیوار ایجاد کنید تا به صورت بادشکن عمل کرده و شدت باد رو کم کنه

 37. سلام یعنی قیر داخل همان شکاف ایجاد شده هم نفوذ کنه ویا فقط روی شکاف را بپوشونه؟

 38. فقط شکاف رو بپوشونه کافیه ولی اگر داخل شکاف هم بره مشکلی ایجاد نمیشه. زیاد داغ نبودن قیر شرط اساسی است و باید مانند عسل غلیظ باشه. امروزه بجای قیر از نوارچسب یا تفلون برق که برقکاران برای پوشش سیم لخت برق استفاده می کنند هم میشه بجای قیر برای پوشاندن سطوح مربوطه استفاده کرد. سریعتر و راحت تر و تمیزتر هست

 39. با سلام و تشکر از مقاله سودمند شما یک سوال داشتم من یک سیب مرغوب را روی یک پایه سیب معمولی پیوند زدم معمولی بعد چند روز یا هفته مشخص میشه پیوند موفق آمیز بوده یا نه؟

 40. تازه بودن چشمک یا گلچه یا محل جوانه درخت با چشم قابل دیدن هست و هر وقت خشک هم بشه معلومه. اما اگر نتوانستید با چشم تشخیص دهید معمولا درخت پیوند شده با چند روز تاخیر مثلا ۵ تا ۱۰ روز دیرتر از درخت مشابه در باغ شروع به رشد می کند. باید منتظر بمانید و رشد پیوند و برگدار شدن آن را با چشم ببینید. اگر درختان دیگر برگدار شده و چند سانتی متر رشد کرده اند ولی پیوند شما هیچ تغییری نکرده احتمالا پیوند موفقیت امیز نبوده ولی در هر حال کاری با پیوند نداشته باشید و آن را آبیاری کنید زیر حتی برخی ار پیوندها در اواسط تابستان هم اگر جوانه اش خشک نشده باشد ممکن است شروع به رشد کردن کنند

 41. سلام
  درختانی مثل شلیل و هلو بعد از حدود۱۰سال که باردهی بسیار عالی و قابل قبولی دارند یا خشک میشوند یا باردهی سابق را ندارند. شما برای افزایش طول عمر اینگونه درختها راه حلی دارید؟

 42. همینطوره متاسفانه و من اطلاعاتی در این زمینه ندارم. اطلاعات من علمی نیست و فقط تجربی است و لذا خوبه از سایت های مهندسی کشاورزی جستجو کنید. فقط شنیدم ماده ای که در برگ این درختان هست می تونه عامل خشک شدن اونها بشه و توصیه می کنند پاییز که برگ این درختان ریخت برگها از پای درخت جمع آوری بشوند. نمی دونم این موضوع تا چه حد واقعیت داره

 43. سلام هم ولایتی عزیز
  من تقریبا هم ولایتی تون هستم لواسونی هستم یه سوالی دارم روی درخت آلو جنگلی قرمز که حتی برگهاش هم قرمزه و حتی چوبش هم قرمزه چه پیوندی میتونم بزنم میوه های این درخت چون خیلی ترشه خورده نمیشه و هدر میره

 44. درود بر لواسانی های عزیز. ما به این درخت شما آلوچه سیاه می گوییم. آنچه درباره آلوچه گفتیم اینجا هم میشه عمل کرد. خود میوه آلوچه رو میشه خشک یا لواشک کرد. اما روی اون انواع آلو و گوجه و زردآلو و بادوم رو می تونید پیوند بزنید. البته فصل پیوند اسکنه تموم شده. باید چند هفته دیگه از پیوند لوله ای یا شکمی استفاده کنید.

 45. سلام
  من ی درخت زردالو کاشتم ۴ سال پیش حالا میخوام گوجه سبز بهش پیوند بزنم میشه یا نه؟

 46. پیوند گوجه سبز روی زردآلو و زردآلو روی گوجه امکانپذیره

 47. سلام خواستم بفرمایید که میشه گیلاس را با گوجه سبز پیوند زد و ایا تو خردادماه هم میشه پیوند زد ممنون از راهنمایی شما

 48. گیلاس و گوجه سبز تناسبی با هم ندارند و پیوندشان موفقیت آمیز نیست. بسته به نوع آب و هوای منطقه پیوند شکمی و لوله ای رو میشه در خرداد هم انجام داد. ملاک جداشدن راحت پوست از چوب در هر دو درخت پایه و درخت پیوند هست.

 49. سلام خداقوت روی درخت بادام چه درختی رامیشه پیوند زد

 50. بادام مرغوبتر و انواع گوجه و آلو و زرذآلو

 51. سلام
  گردو رو به چه پایه ای برای خاک سخت و سنگین میشه پیوند زد
  و اینگه انگو رو برای رشد و ثمر دهی بهنر رو چه پایه ای میتوان پیوند زد
  ممنون از زحمات شما

 52. آفرین. لذت بردم.
  کاش افراد باتجربه ای که از اعلام دانسته ها و تجربه های خود هراس دارند از شما بیاموزند. افرادی که از خاطر ترس از اشتباه گفتن اصلا قید گفتن رو میزنن و از ابراز نظر صرف نظر میکنن.
  تشکر.
  بازم تشکر و تشکر.
  مهندس آرام کهندل کارشناس ارشد باغبانی /فضای سبز
  تولید کننده تجاری و انبوه نهال

 53. سلام. من هم مثل همه کسانی که اینجا کامنت گذاشته اند خیلی به باغبانی علاقمندم. چندین ساله میوه های جال رو از جاهای مختلف جمع میکنم و توی باغم پیوند میزنم. اگر سوالی داشتین در خدمتم. چون معتقدم وقتی به کسی چیزی یاد میدم از او هم چیزی یاد میگیرم. واتساپ من اینه ۰۹۳۸۴۸۷۵۰۴۶

 54. با سلام و تشکر از زحمات شما
  باغی در منطقه سردسیری در استان چهارمحال وبختیاری دارم که تمام آن درختان سیب است. چند سالی است که تمام باغداران بادام مامایی می کارند آیا میشه بدون درآوردن درختان سیب بر روی سیب‌ها پیوند بادام مامایی زد. باتشکر

 55. سلام کاملترین مقاله ای بود که تا امروز توی اینترنت خوندم و یاد گرفتم خیلی خیلی ممنون. راجع به مدل پیوندهای دیگر لطفا توضیح دهید. سوال:روی درخت سنجد چه میوهای میتوان پیوند زد و چه زمانی ؟

 56. سلام جناب دشتی
  مدلهای پیوند بسیار متفاوت است ولی اغلب پیوندهای سنتی درختان براساس همین دو مدل است. یکی استفاده از شاخه درخت مورد نظر که فصل آن در زمان شروع رشد درختان بعد از خواب زمستانی است و برحسب مناطق مختلف از اواسط اسفند تا اواخز فروردین خواهد بود. مدل دیگر استفاده از پوست درخت مورد نظر است که هر زمان در تابستان که امکان کنده شدن راحت پوست فراهم هست اجرا می شود.
  بجز شیوه پیوند امروزه مواد مورد مصرف به عنوان چسب پیوند هم متنوع شده است و راحت ترین موادی که من به کار می برم بجای چسب پیوند، استفاده از لنت برق یا نوارچسبی است که برای اتصال سیمهای برق استفاده می کنند.
  در مورد پیوند روی درخت سنجد تجربه ای ندارم ولی به نظرم پیوند زیتون روی آن امکان پذیر هست. همچنین می توانید پیوند میوه های هسته دار مانند بادام و زردآلو و گوجه را امتحان کنید

 57. سلام و عرض ادب…کسی می‌دونه انجیر رو به چه درختی میشه پیوند زد؟؟؟؟؟

 58. سلام دوست عزیز، بنده در ۳ فرودین ۹۹، با اموزش های شما و چندین فیلم، پیوندهای اسکنه سیب و الو رو انجام دادم ولی از نوار چسب ۵ سانتی استفاده کردم برا پوشش، ایا قیر با پایه نفتی جهت جوش خوردن محل پیوند مشکل ساز نیست و ایا نوار چسب یا نایلون فریزر نواری جهت بستن محل جواب میده؟

 59. پوشش محل پیوند با قیر داغی که در حال سرد شدن هست و یا با چسب برق یا نایلون فریزر ممکن هست و مشکلی ندارد. باید به هر نحو از ارتباط بخش زخمی شده محل پیوند با هوای آزاد جلوگیری کرد. من حتا دیدم افرادی با گل رس سطوح زخمی را پوشش داده اند و پیوند به ثمر نشسته است.

 60. با سلام الان که سرشاخه های فوقانی درختان البالو و سیب مان شکوفه داده اند و قسمت های پایینی هنوز شکوفه نداده اند، آیا میتوان روی سیب ،به و گلابی و روی البالو گیلاس پیوند زد؟؟؟؟؟الان زمان مناسبی عیا؟شهر ما سردسیری است و هنوز هوا خیلی گرم نشده است . و اینکه برای بهترین روش پیوندزنی، کدام را پیشنهاد می‌دهید؟
  باتشکر

 61. اگر هنوز چشمه یا غنچه های برگ پیوندک یا درخت مرغوبی که دارید روی درخت نامناسب پیوند می زنید باز نشده است می توان پیوند زد

 62. سلام خدا قوت ، روی درخت انجیر سیاه چه میوه هایی رو میشه پیوند زد و آیا در اردیبهشت یا خرداد هم میش زد و نتیجه گرفت؟؟ ممنون

 63. سلام میشه بر درخت نارون پیوند درخت میوه زد؟؟

 64. به روشهای معمولی و سنتی نمیشه درختان گونه های متفاوت رو به هم پیوند زد

 65. با سلام و درود
  بنده یه درخت آلو حدود ۴ سال پیش کاشتم که خیلی رشد خوبی داشت و سریع شاخ و برگ گرفت و تنه قوی داره ولی هرسال تو بهار که شکوفه میده سریع شکوفه هاش میریزه و اصلا میوه ای نمیده-از چند نفر هم که پرسیدم میگن اون زمینش خیلی قوی هست و به اصطلاح خاکش زور داره و به همین خاطر میوه نمیده.میخاستم ببینم آیا این نظریه درست هست یا خیر؟ و اگه درسته چه راه حلی داره؟؟

  ممنون میشم راهنمایی کنید.متشکرم

 66. سلام امیدوارم افرادی که با موضوع به طور علمی آشنا هستند هم نظر بدهند. نظر من تجربی است. اول اینکه درختان در حال رشد همیشه محصول کمتری نسبت به درختانی دارند که رشد آنها متوقف یا کند شده. اینطور نیست که خاک حاصلخیز سبب کم باری درخت بشه بلکه رشد خوب درخت سبب کاهش محصول میشه. دوم اگر زمانی که درخت شکوفه داره و هنوز میوه شکل نگرفته نباید درخت رو آبیاری کرد. چون به همان دلیل مناسب بودن شرایط درخت شروع به رشد می کنه و شکوفه ها می ریزد اما نه اینکه تمام شکوفه ها بریزد بلکه محصول کمتر می شود. سوم گاهی آفات سبب ریزش شکوفه میشه. سم پاشی درخت در زمانی که هنوز درخت شکوفه دارد را نیز امتحان کنید. ریزش شکوفه به ناسازگاری درخت با آب و هوای محل هم بستگی زیادی داره. مثلا شما در تهران سیب و به بکارید شکوفه زیادی میده ولی بار نمیده. یا به تازگی محصول درختان گلابی به دلیل تغییر شرایط آب و هوایی به شدت کم شده و دست آخر اینکه نوع درخت هم مهمه. مثلا نوعی آلو به نام آلو قدیمی یا آلوزرد در منطقه لواسان هست که اغلب شکوفه فراوانی داره ولی به بار نمی نشیند.

 67. با سلام و تشکر از راهنماییتون

  برای سمپاشی درخت آلو که در مورد سوال کردم،چه زمانی باید سمپاشی بشه و چه نوع سمی (یعنی اسم سم) بای استفاده کنم؟

  ممکنه در آینده این درخت که بزرگتر میشه و از رشد متوقف میشه شکوفه هاشو نگهداره و میوه بده؟

  البته امسال شکوفه هاش خیلی کم بود و اصلا زیاد دیده نشد و تا جایی که چشم اجازه داد و دیدم،چند تا انگشت شمار میوه کوچک به اندازه عدس داده بود ولی همونم داره زرد میشه و فکر کنم اصلا بزرگ نشه

  با تشکر

 68. سم آفات درختان میوه مانند شته و کرم میوه و … که معمولا یکبار در آواخر دوره شکوفه دهی درخت یکبار هم قبل از رسیدن میوه زده میشه. سم شته درخت هم اواسط تابستان هنگامی که حضور شته ها روی برگخای تازه رشد کرده مشاهده شد

 69. سلام چه میوه های را میشود به زردآلو «غیر از زردآلو» پیوند زد؟

 70. گروه بندی درختان قابل پیوند به هم داخل مقاله درج شده. تمام میوه های تک هسته مانند انواع آلو و آلوچه و گوجه و قیسی و هلو و شلیل و …

 71. سلام وقت بخیر ،ممنون از مطالب مفیدتون
  یه سوال داشتم ،من پیوند اسکنه زدم و با نوار چسب ،پیوند رو پوشاندم،زیر نوار بخار یا قطرات آب درست میشه ،برای گیرایی پیوند تاثیر میزاره یا نه ؟! ممنون

 72. سلام. من توی باغم بادام کوهی دارم. میخوام زردآلو رو بهش پیوند بزنم. آیا امکانپذیر هست؟ از چه روشی و چه زمانی باید پیوند بزنم؟ توضیح اینکه زردآلویی که میخوام بهش پیوند بزنم اصلا ثمر نداره با اینکه خیلی رشد کرده درختش و بزرگ شده. ممنون

 73. سلام پیوند زردآلو و بادام کوهی امکان پذیر هست و روش آن مانند پیوند سایر درختان هست.

 74. سلام دوست عزیز من از روستاهای اطراف شما هستم روستای امامه پیوند گردو رو به صورت موفقیت آمیز بارها انجام دادم و جواب هم گرفتم الان سوالم اینه که روی درخت توت چه میوه ای میشه پیوند زد من درختی کهن سال دارم که حیفه بخوام ببرمش و از طرفی توت هم میوه ای که بشه استفاده زیادی ازش کرد نیست میخوام بهش پیوند انجام بدم که حداقل زیر درخت رو آلوده نکنه ریزش زیاد توت باعث آلودگی محیطی میشه میشه راهنمایی کنید که چه میوه هایی به توت پیوند میخوره

 75. دوستی پرسیده بودن که ریزش گل دارن و گلها به میوه تبدیل نمیشن یکی از عوامل آبیاری زود هنگامه به هیچ وجه زمانی که درختان گل دارن آبیاری نکنید که باعث ریزش گل ها میشه تا زمانی که گلها به میوه تبدیل نشده آبیاری نکنید به اصطلاح قدیمی ها کمر درخت شل میشه

 76. دوستان نکته مهمی که در مورد پیوند وجود داره اینه که پیوندک باید خواب باشه و پایه بیدار (خیلی مهم) این امر بدون یخچال غیر ممکن میشه پس شما پیوندک هاتون رو تو اواخر بهمن ماه تهیه کنید تو سلفون چسبی بسته بندی غذا خوب بسته بندی کنید و تو یخچال نگهداری کنید در زمان پیوند هم چند روز قبل از انجام پیوند درخت رو سربرداری کنید تا شیرابه خارج بشه (خیلی مهم) شیرابه خود درخت برای پیوند سمه و پیوند رو خشک میکنه بعد با اطمینان کامل میتونید پیوند رو انجام بدید و من به شخصه قول میدم که بیشتر از نود درصد پیونداتون موفق خواهد بود

 77. ممنون از نظرات ارزنده و سازنده تون که برای من تازگی داشت. درباره آبیاری زودهنگام در روستای ما هم از قدیم این نظریه مطرح بود.
  درباره توت باید اضافه کنم خودم در سالهای اخیر مبادرت به کاشت آن در باغم به تعداد زیاد کرده ام زیرا بر خلاف نظر شما معتقدم استفاده زیادی دارد. درخت توت به آب زیادی نیاز نداره و آفت هم نداره و سم پاشی و نگهداری زیادی نمی خواد و برعکس از انواع توت تازه و شاتوت میشه استفاده کرد. ما از شاتوت علاوه بر مصرف تازه، مربا و شربت درست می کنیم و از توت سفید هم توت خشک و شیره تهیه می کنیم. ایا از بهای هر کیلو توت خشک یا شیره توت و خواص ان آگاهی دارید؟
  در هر حال نمی دانم بجز انواع توت چه میوه ای رو میشه به اون پیوند کرد. چون هیچگاه درخت توت اضافه نداشتم امتحان نکردم. امامه هواش سرده وگرنه پیشنهاد می کردم پیوند انجیر رو امتحان کنید. برای رهایی از مشکل ریزش توت در زمین می توانید روی آن توت غیر مثمر پیوند بزنید اگر تولید میوه براتون مهم نیست.

 78. ممنون از مقاله خوبتون

 79. عالی بود، بسیار استفاده کردم، اون پاورقی آخر هم کلی خنده دار، البته برای من و معلمتون که شخصا پیوند درخت انجام نداده بود خیلی عجیب بود که برای عایق کاری از قیر استفاده میکنید

 80. با تشکر از سایت شما بابت آموزش پیوند نهال
  بادام

 81. سلام ممنون از اطلاعات مفیدتون، من یه گل تو حیاطمان در میاد ولی اسمش رو نمی دونم ای کاش ایمیلتون رو میذاشتید تا عکس رو براتون می فرستادم

 82. سلام، زمان باز کردن پوشش اطراف محل پیوند اسکنه و سرشاخه کاری کی هست

 83. سلام
  اگر پیوند با مواد سنتی مانند چسب پیوند و قیر انجتم شده است این مواد خود به خود از بین می روند. اگر با چسب برق انجام شده بهار سال بعد آن را باز کنید

 84. با سلام و خسته نباشید و تشکر از شما بابت مشارکت گذاشتن تجربه تون که بسیار روان و جامع نوشتید .خدمتون عرض کنم ما یک درخت قیسی پیر داریم که پا جوش نداره چون تنه درخت بر اثر آفت کلی خالی شده ولی بسیار قیسی درشت و دورنگ مرغوبی داره.من پیوند اسکنه رو فروردین زدم روی پایه آلو بخارا و گوجه برقانی البته منطقه ما سردسیر هست. البته تجربه ای نداشتم و از روی گوگل سرچ کردم انجام دادم.الان میتونم تو این فصل خرداد از پیوند دیگری استفاده کنم!؟که جواب بده. در ضمن یک سوال دیگه هم داشتم خیلی علاقه دارم توت رو خشک کنم و معمولا یا کپک میزنه یا خراب میشن میشه بفرمایید به چه روشی توت رو خشک میکنید!؟با سپاس از شما براتون موفقیت روز افزون آرزو میکنم.

 85. سلام. به ادامه مقاله و پیوند از طریق پوست مراجعه کنید که در فصل بهار و تابستان انجام میشه. ما توت رو به روش سنتی خشک می کنیم. پهن کردن روی پارچه در زیر آفتاب.

 86. الان فصل پیوند سیب و الو و شلیل هست یا نه؟؟در چناران خراسان رضوی هستم

 87. سلام
  به درخت شاتوت چه درختهایی رو میتونیم پیوند کنیم؟
  من تو حیاط منزل به شاتوت دارم که خیلی زود رشت میکنه و هرچی حرث میکنم سال بعد باز به همون حالت برمیگرده
  میخام ببینم با توجه به ریشه قوی میتونم به درخت دیگه رو پیوند کنم!

 88. در متن مقاله بسیاری از سوالات پاسخ داده شده. فقط انواع درختان توت رو میشه به هم پیوند زد.

 89. سلام و خدا قوت
  ببخشید درخت پرتقال و نارنگی رو با چه درختی میشه پیوند زد؟

 90. سلام
  انواع درخت مرکبات

 91. سلام من درختای ۳۰ ساله سیب دا م میخوام تغییر به گلابی بدم بنظر شما بهترین روش چبه و صرفه اقتصادی داذه
  روش خودم اینه با اره سرشاخه هارو بزنم بعد که جوونه داد تابستون رو اونا پبوند بزنم

 92. روش بهتر، پیوند اسکنه ابتدای بهار روی همان سرشاخه هایی است که می برید. حداقل یک سال زمان کمتر از دست می دهید و چون پیوند اسکنه شاخه های اصلی رو به گلابی تغییر می دهد با تعداد پیوند کمتری درخت سیب به گلابی تبدیل میشه

 93. سلام
  من درخت انجیر سیاه تو حیاط دارم که قدیمی هم هست و هر سال با اینکه اب هم نمیدیم میوه میده ولی ریز هست میخواستم ببینم میشه از این درخت شاخه رو پیوند بزنم روی درختان باغم مثه هلو و سیب یا گلابی
  کلا انجیر رو میشه رو کدوم درخت ها پیوند زد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.