خانه » اخبار » چگونه گاز بگیریم؟!

چگونه گاز بگیریم؟!

علی‌اکبر لبافی، آبان ماه ۱۳۹۵

گازرسانی به روستای برگجهان از سال ۱۳۹۰ جدی شد. در پایان سال ۱۳۹۱ مناقصه پروژه برگزار شد و مقرر بود این پروژه انتهای سال ۹۳ پایان پذیرد. عملیات اجرایی پروژه که به طور مشترک با روستاهای اطراف (مثل لواسان بزرگ، چهارباغ و نیکنامده) بود در سال ۹۲ آغاز شد. اجرای لوله‌های اصلی در روستای برگجهان در طول سال‌های ۹۳ و ۹۴ انجام شد. در این مدت پروژه با فراز و نشیب‌هایی همراه بوده تا جایی که گاهی مردم از دریافت شبکه گاز ناامید می‌شدند. اما در آغاز سال ۹۵، با شروع اجرای شبکه‌های فرعی و نصب علمک در دیوار ساختمان‌ها ، دوباره امید به محفل سرد روستاییان بازگشت. در فصل بهار مشعل گاز در حسینیه روستا روشن شد و اطمینان از گازرسانی در بین روستاییان حاصل شد تا جایی که پروژه احداث نانوایی برمبنای گاز شهری در حسینیه سرده فعال شد. مردم روستا یکی پس از دیگری  نسبت به لوله‌کشی بناها و سپس اتصال به شبکه گاز اقدام کردند.

پروژه گازرسانی به روستا درست یا غلط (برخی گازرسانی به روستا را در بلندمدت به نفع روستا نمی‌دانند) در بهار سال جاری به ثمر نشست و اکنون شاید نیمی از بناهای روستا به شبکه گاز متصل شده است. اگرچه نگارنده از همان ابتدا تصمیم داشتم که فرآیند ثبت‌نام و اخذ انشعاب گاز را مکتوب کرده و در اختیار خوانندگان قرار دهم، اما متاسفانه چون این فرآیند برای بنای شخصی خودم با مشکل مواجه شد، انتقال این فرآیند به شما خوانندگان به تعویق افتاد. امیدوارم نوش‌داروی بعد از مرگ سهراب نباشد.

 gaz1

تقاضای دریافت انشعاب گاز

براساس بازدید میدانی یا نقشه برداری از روستا در زمان تهیه طرح گازرسانی به روستا، نقشه طرح تهیه و در اختیار پیمانکار گاز قرارگرفته است. بدیهی است در فاصله‌ی تهیه طرح تا اجرا، تغییراتی در نقشه و موقعیت بناهای روستا رخ داده است. بنابراین ممکن است نصب علمک برای تمامی منازل روستا انجام نشده باشد. افرادی که برای بنای آنها علمک نصب شده است می‌توانند برای دریافت انشعاب گاز به اداره گاز شهر لواسان، طبقه همکف، بخش امور مشترکین و متقاضیان مراجعه کنند.

 

نشانی اداره گاز شهر لواسان: لواسان(گلندوک)، بلوار امام خمینی، بعد از جاده کند(اسدیان) به طرف برگجون، انتهای کوچه گندم، داخل خیابان پارس به طرف شرق، تلفن ۲۶۵۴۹۷۸۰

 gaz2

استعلام از بخش‌های مختلف

برای تکمیل مدارک لازم، شرکت گاز علاوه بر تحویل فرم شماره ۱، متقاضیان را برای تکمیل مدارک به سه بخش معرفی می‌کند:

–         دفتر نمایندگی نظام مهندسی ساختمان برای معرفی بازرس گاز و تهیه نقشه و تایید لوله‌کشی گاز

–         بخشداری لواسان برای احراز مالکیت ساختمان و تایید مشخصات بنا و مجوزهای ساختمانی

–         شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی برای تسویه کوپن نفت روستایی

 

مراجعه به سازمان نظام مهندسی ساختمان

طولانی‌ترین فرآیند مربوط به این بخش است. با توجه به ازدحام مراجعان، این سازمان برای تشکیل پرونده مبادرت به صدور نوبت می‌کند(مدت نوبت من حدود ۱٫۵ ماه بود). بنابراین قبل از تکمیل مدارک بهتر است نسبت به اخذ نوبت اقدام کنید.

در تاریخ نوبت باید مدارک لازم را برای تشکیل پرونده در نظام مهندسی و معرفی بازرس گاز ارایه کنید. این مدارک عبارتند از:

 

 1. اصل و تصویر (دونسخه) معرفی اداره گاز به نظام مهندسی(فرم شماره ۱) همراه فایل اسکن شده.
 2. یک عدد پوشه مقوایی و یک عدد پاکت A4.
 3. اصل و تصاویر شناسنامه و کارت ملی (پشت و رو) مالک یا وکیل قانونی به همراه اصل و تصویر وکالت‌نامه همراه فایل اسکن شده تمام مدارک
 4. دو نسخه تصاویر پروانه کسب و گواهینامه مبحث ۱۷ مجری لوله‌کشی گاز ممهور به مهر مجری و کپی برابر اصل پروانه کسب و فایل اسکن مدارک.

توجه:

حضور مالک یا وکیل قانونی وی الزامی است.

فایل‌های اسکن با فرمت jpc و حجم هر فایل زیر ۳۰۰kb باشد.

روزهای مراجعه یک شنبه و سه شنبه هر هفته است.

مدارک ردیف ۴ را از مجری گاز دریافت کنید. مجری گاز در ادامه معرفی شده است.

 

نشانی دفتر نمایندگی نظام مهندسی لواسان: لواسان(شورکاب)، حاشیه بلوار امام خمینی، بعد از خیابان اتحاد به طرف برگجون، ساختمان تازه ساخت جنب مجتمع شاهرخ. به تابلوی نصب شده در باغچه کنار بلوار توجه فرمایید. این تابلو پشت درختان مخفی است! تلفن:۲۶۵۴۵۲۰۷

 gaz3

مجری گاز

مجری گاز درواقع پیمانکاری است که شما با وی قرارداد تهیه نقشه و اجرای لوله‌کشی ساختمان خود را منعقد می‌کنید. مجری باید شخص حقیقی یا شرکت حقوقی واجد صلاحیت و مورد تایید نظام مهندسی ساختمان باشد. لذا این مجری باید دست کم دارای پروانه کسب معتبر بوده و دوره مبحث ۱۷ مقررات ملی ساختمان را گذرانده باشد. این دو مدرک همان است که در بند ۴ فوق اشاره شد و باید در زمان تشکیل پرونده در نظام مهندسی همراه خود داشته باشید.

پس از توافق با مجری، وی مطابق استاندارد و با مصالح استاندارد و مورد تایید بازرس گاز مبادرت به لوله‌کشی می‌کند. پس از اتمام کار و نصب گِیج کنترل صحت لوله‌کشی و فرا رسیدن نوبت خود مدارک لازم را برای تشکیل پرونده به نظام مهندسی ببرید. توصیه می‌شود پرداخت بخشی از حق‌الزحمه مجری را به پس از دریافت نقشه و تایید آن و همچنین تایید لوله‌کشی و مصالح به کار رفته از سوی بازرس گاز محول کنید.

با توجه به هزینه‌های مربوط به محل نصب وسایل گازسوز و به ویژه نصب دودکش مناسب لازم است از مشورت با مجری باتجربه بهره ببرید. اگر بنای شما فاقد دودکش است، برای انجام کارهای ساختمانی مربوط به نصب دودکش (با قطر مناسب و مشخصات استاندارد) باید از افراد دیگر حسب مورد کمک بگیرید.

تنها چند نکته اساسی که از بازرسان گاز شنیده‌ام در اینجا بیان می‌شود:

–         قطر لوله دودکش بخاری گازی ۱۰ و آبگرم‌کن ۱۵ سانتیمتر باشد.

–         لوله‌ها از تراز بام ساختمان بیش از ۱ متر بالاتر باشد.

–         انتهای لوله‌ها با درپوش H بسته شده باشد.

–         دودکش‌هایی که اکسپوز (در معرض هوای آزاد) هستند با عایق مناسب پوشش شده باشد.

–         محل اتصال لوله‌ها با هم به صورت نرومادگی درون هم باشند، قراردادن روی هم لوله‌ها بدون اتصال مجاز نیست.

–         محل انتهایی لوله‌ها در دیوار اتاق‌ها (محل اتصال به لوله فلزی بخاری) باید با زانویی اجرا شود.

–         برای شومینه انشعاب گاز تحویل نمی‌شود.

–         در فضاهای کوچک مانند اتاق خواب کمتر از ۱۲ مترمربع انشعاب گاز تحویل نمی‌شود.

–         برای محل اجاق‌گاز آشپزخانه و فضاهای کوچک مانند مغازه‌ها باید دریچه هوا در محل مناسب تعبیه گردد.

–         روی سوراخ دریچه هوا از هر دو سمت باید دریچه فلزی نصب و با استفاده از پیچ و رولپلاک به دیوار تثبیت شود.

 gaz4

فرم شماره ۱

این فرم را که اداره گاز دراختیار شما می‌گذارد، حاوی اطلاعات شخص متقاضی، ساختمان مورد نظر برای دریافت انشعاب گاز و مشخصات انشعاب است که توسط متقاضی، اداره گاز و مجری لوله‌کشی گاز تکمیل و در نهایت تحویل نظام مهندسی می‌شود.

با توجه به نام‌گذاری کوچه‌ها و تعیین پلاک ساختمان‌ها از سوی شورای محترم روستا لازم است این نشانی را دقیق بنویسید تا اطلاعات پرونده شما دقیق ثبت شود. برای اطلاع از نشانی ملک خود به همسایه‌ها یا اعضای شورای روستا مراجعه کنید. وبگاه برگجون نیز درصدد است نسبت به ارایه نقشه‌ی روستا همراه نشانی گذرها و کوچه‌ها به زودی اقدام کند.

 gaz5gaz6

تشکیل پرونده در سازمان نظام مهندسی و معرفی بازرس

پس از تکمیل مدارک مورد نیاز و فرارسیدن تاریخ نوبت خود، به سازمان مراجعه ‌کنید. سازمان مدارک را دریافت کرده و برای شما قبضی در حدود ۲۵۰ هزارتومان صادر می‌کند. همراه خود کارت بانکی برای پرداخت از طریق عابربانک داشته باشید. پس از پرداخت قبض و گرفتن کپی از رسید پرداخت، دوباره به نظام مهندسی مراجعه کنید تا پرداخت مبلغ را وارد سیستم کنند. سپس به شما بازرس ساختمان را معرفی کرده و کد رهیگیری پرونده را نیز اعلام می‌کنند.

 

بازدید از ساختمان توسط بازرس و تایید مدارک

در تماس شما با مهندس بازرس یا تماس او با شما، قرار بازدید از لوله کشی گذاشته می‌شود. باید توجه داشته باشید که در زمان بازدید باید لوله‌کشی گاز و دودکش‌ها پایان یافته و مجری لوله‌کشی نیز حضور داشته باشد. همچنین قبل از بازدید یا همزمان با آن نقشه لوله‌کشی ساختمان که توسط مجری تهیه شده است، در اختیار مهندس بازرس قرار گیرد.

gaz7gaz9

پس از رفع نواقص احتمالی ( نواقص لوله‌کشی، نقشه یا محل نصب وسایل گاز سوز یا مشخصات و محل نصب دودکش‌ها و هواکش‌ها) که ممکن است بازرس در زمان بازدید اعلام کرده باشد، تایید نهایی کار توسط بازرس(که ممکن است حسب مورد و وجود اشکالات در کار این فرآیند در چندین مرحله به تعویق افتد)، مدارک مربوطه را از مهندس بازرس اخذ کنید. پس از آن باید نقشه و فرم پیوست آن را به امضای مجری برسانید و در نهایت مدارک را تحویل سازمان نظام مهندسی دهید. معمولا در این مرحله مجری با شما تسویه حساب خواهد کرد.

مدارک تایید شده (نقشه و فرم تایید بازرس) را تحویل نظام مهندسی دهید. نظام مهندسی به شما خواهد گفت دو روز بعد به اداره گاز مراجعه کنید.

gaz8 

مراجعه به بخشداری و شورای اسلامی روستا

به منظور موضوعات مرتبط با صحت اسناد مالکیت و همچنین مجوزهای ساخت بنا و مشخصات ساختمان باید به بخشداری مراجعه کرد. بخشداری نیز برای پاسخ به تقاضای اداره گاز از شورای اسلامی روستا یا دهدار استعلام می‌کند.

شورای اسلامی روستا مطابق فرم نشان داده شده مشخصات ثبتی، نشانی، مساحت بنا و کاربری آن را به بخشداری اعلام می‌کند. بخشداری براساس تاییدیه شورا، پاسخ تقاضای اداره گاز را صادر می‌کند.

بجز این برای بناهایی که سند ثبتی اداره ثبت را ندارند، شورای روستا استشهادیه‌ای به شرح زیر را مورد تایید قرار می‌دهد. برای بناهایی که دارای سند دست‌نویس محلی هستند، بجز این استشهادیه باید مبایعه‌نامه‌ای به تاریخ سند مذکور در بنگاه معاملات ملکی روستا تنظیم نمود و به امضای طرفین(فروشنده و خریدار) و شورای روستا یا دهدار رساند. بدیهی است تنظیم چنین مبایعه‌نامه‌ای مشکلات و هزینه خود را دارد.

نشانی بخشداری لواسان: لواسان(گلندوک)، میدان امام خمینی، تلفن ۱۲-۲۶۵۴۴۰۱۱

 gaz10gaz11gaz12

 

مراجعه به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی

با توجه به اینکه برای دریافت انشعاب گاز باید کوپن‌های سهمیه نفت روستایی خود را عودت داده و تسویه حساب دریافت کنید، لازم است به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی در تهران مراجعه کنید. اگر قبلا کوپن نفت دریافت کرده‌اید بدیهی است تمام کوپن‌های باقیمانده را باید همراه ببرید. اگر دریافت نکرده‌اید نیز مراجعه به آن اداره و دریافت تسویه حساب ضروری است.

 

نشانی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ناحیه شمال: تهران، خیابان پاسداران، بعد از برج سفید، خیابان شهید سوری، پلاک ۱۱، تلفن: ۳۳-۲۲۵۸۰۰۲۲

 gaz13

مراجعه دوباره به اداره گاز

با همراه داشتن اصل نامه تاییدیه بخشداری و تصویر ضمیمه آن(تاییدیه شورا) و اصل استشهادیه مالکیت و تصویر مبایعه‌نامه یا سند رسمی ملک یا ساختمان خود، مفاصاحساب از شرکت نفت، و در زمان مقرر که نظام مهندسی اعلام کرده است به اداره گاز مراجعه کنید. اگر مدارک مشکلی نداشته باشند برای افرادی که سند رسمی مالکیت ندارند اداره گاز به آن‌ها فرمی می‌دهد که باید با مراجعه به یکی از دفاتر رسمی ثبت اسناد و املاک لواسان آن را تنظیم و امضا و تایید کرد. این کار کمتر از یک ساعت قابل انجام است و هزینه‌ای در حدود ۸۵هزار تومان دارد.

gaz14

با تحویل مدارک فوق به اداره گاز قراردادی بین متقاضی و اداره گاز تنظیم و با پرداخت حق انشعاب (حسب نوع کنتور و بیش از ۲۱۰ هزارتومان) قرار داد امضا و مبادله می‌شود. حق انشعاب با کارت بانکی در همان اداره گاز پرداخت می‌شود. پس از آن پرونده شما تحویل واحد نصب کنتور می‌شود و کار شما در اداره گاز پایان یافته است.

 gaz15

مراجعه برای نصب کنتور

بین یک تا دو هفته پس از عقد قرارداد با شرکت گاز، مسئول نصب کنتور  مطابق نشانی پرونده شما به محل مراجعه می‌کند. اگر علمک شما با همسایه مشترک است و شما فرد اول در اتصال به شبکه گاز هستید باید یک شیر فلکه مخصوص (قفلی) همراه داشته باشید. در این خصوص با مجری گاز یا مسئول نصب کنتور هماهنگ کنید.

البته با توجه به این‌که لازم است مالک در محل حضور داشته باشد، مسئول نصب با استفاده از شماره تماس داخل پرونده، همان روز یا روز قبل با شما هماهنگ می‌کند. برای افرادی که اغلب تهران هستند و باید از چند روز قبل برای مراجعه به محل برنامه‌ریزی کنند، یا برایشان خوب است که نصب کنتور در روز پنج‌شنبه باشد، می‌توانند شماره فرد نصاب را از همسایگان گرفته و خودشان قرار را پیشاپیش با او هماهنگ کنند.

نصاب کنتور پس از مراجعه نسبت به نصب رگلاتور و کنتور و تست اتصال گاز اقدام می‌کند. اگرچه در قرارداد تاکید شده است که وجهی نباید به ایشان پرداخت شود، اما افراد اغلب پس از این همه دوندگی و اتصال گاز چنان خوشحال می‌شوند که حتما به وی شیرینی خواهند داد.

انشعاب گاز مبارک باشد.

 gaz16

سخن آخر

در فرایند فوق حتما فراز و نشیب‌هایی هست. مثلا موضوع تنظیم مبایعه نامه آن هم به تاریخ قبل را همه می‌دانند امری صوری است و ممکن است به دلیل سپری شدن زمان، فروشنده فوت شده باشد یا ادعای جدیدی برای امضای جدید خود داشته باشد. همچنین وضع دستورالعمل‌های نابخردانه‌ای که سبب برچیده شدن دروازه‌های قدیمی محله‌سرها و تخریب دالان‌های زیبا و خاطره‌انگیز بافت قدیم روستا شده‌اند از پیامدهای نامناسب گازرسانی روستا بود.

با همه‌ی این مسایل باید از اداره گاز در مقایسه با ادارات دیگری مانند ثبت اسناد و اداره برق شاکر بود که به هر ترتیب در یک فرایند مشخص و روشن و در زمان قابل قبول موضوع را به سرانجام می‌رساند و تکلیف متقاضی را روشن می‌کند. به ویژه از کارمند مهربان و صبور بخش امور متقاضیان اداره گاز باید تشکر کرد؛ فردی ماه که نام فامیل باسمایی هم دارد.

همچنین باید از اعضای شورای روستا درخصوص پی‌گیری موضوع و همچنین نام‌گذاری و پلاک‌گذاری گذرها و بناها سپاسگزار بود. کاری که بی‌سروصدا انجام شده است.

۹ دیدگاه

 1. هفت خان رستمی بود برای خودش! ما که هم گچکار شدیم هم سیمانکار! اگر گچکاری داشتی با نازلترین قیمت انجام میدم 🙂

 2. خیلی ممنون، راهنمایی های موثر و مفیدی ارائه کردید. سپاس فراوان

 3. ممنونم. خیلی خوب بود.

 4. تو این زمینه بهترین هستین
  لذت بردم
  سایتتون هم خیلی زیباست

 5. عجب! چند روز پیش مامور اداره گاز اومده بود روستا ازش پرسیدم گرفتن کنتور گاز سخته؟ گفت نه خیلی هم آسونه چند روزه حل میشه. حالا نمیدونم این همه رفت و آمد شما برای چی بوده؟

 6. سلام خسته نباشید برای خارج از بافت گاز تعلق میگیره؟اب هوا واقعا سرده با کپسول نمیشه گرم کرد

 7. در حال حاضر برای خارج از بافت باید از اداره جهادکشاورزی استعلام بشه و جهادکشاورزی هم اگر قدمت بنا بیش از ۴ سال باشه مشروط بر تغییر کاربری زمین موافت می کنه. البته پرونده رو به دادگاه می فرسته و پول هنگفتی به عنوان جریمه می گیره. اگر قدمت بنا هم کمتر از ۴ سال باشه از دادگاه درخوایت تخریب می کنه

 8. سلام خسته نباشید
  ما یه ملکی داریم که کاملا داخل بافت هست ولی وقتی برای گرفتن نامه ی استعلام نزد دهیاری رفتیم گفت باید پایان کار بگیرید تا بهتون نامه بدیم
  از طرفی چون ما مجوز ساخت نداریم برای گرفتن پایان کار خیلی زاه طولانی ایی در پیش داریم
  میخواستم ببینم اصلا ربطی به پایان کار داره چون ما کاملا داخل بافت روستایی هستیم

 9. زمان درج مطلب بالا نیاز به پایان کار نبود. حتما حالا این ضایطه را گذاشتند.
  ادارات درآمدی ندارند و با ضوابط جدید باید خرج ادارات دربیاد. در هر حال آنچه دهیار اعلام کرده رو باید دنبال کنید. خدا رو شکر کنید که داخل بافت هست. اگر خارج بافت بود راه سخت تری در پیش داشتید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.