خانه » برگجونی ها » وداع با مرد تاریخ شفاهی برگ‌جهان

وداع با مرد تاریخ شفاهی برگ‌جهان

در واقع می‌توان حاج علی‌اصغر علیمردانی را مرد تاریخ شفاهی برگ‌جهان نام‌گذاری نمود.

یکی از شاخص‌های طایفه علیمردانی درون‌گرایی معتدل آنهاست و می‌توان حاج علی‌اصغر علیمردانی را نمونه‌ای از یک فرد معتدل درونگرایی دانست. شخصی با چهر‌ای مهربان و خوش‌رو که علی‌رغم کهولت سن و بیماری، همیشه میزبانی پرانرژی و باحوصله بودند. متاسفانه در تاریخ ۲۳ قوس ناگهان تاریخ شفاهی برگجون چشم از این جهان فروبست و به همین مناسبت فیلم یکی از جلسات پرسش و پاسخ با ایشان که توسط مهرداد جان‌نثاری (فرزند حمید جان‌نثاری و نوه حاج جواد) تهیه شده بود توسط آقای حمید جان‌نثاری و به منظور انتشار در سایت برگجون ارسال گردید.

روحش شاد و یادش همیشه گرامی باد.

مجید جان‌نثاری

بخش اول: به لینک زیر مراجعه شوذ.

https://www.aparat.com/v/HBz1D

بخش دوم: به لینک زیر مراجعه شوذ.

https://www.aparat.com/v/8dos2

ضمن تشکر از خانواده محترم جان‌نثاری برای تهیه و ارسال فیلم و متن فوق باید مواردی نیز من اضافه کنم. حدود ۱۵ سال پیش که فرصت بیشتری برای تحقیق درباره برگجون داشتم دنبال فردی بودم که درباره محله شاهان و طوایف به قول خودمان “آن‌دست” تحقیق کنم. نام حاج اصغر را از افراد مختلفی شنیدم و جای تعجب بود که ایشان را نمی‌شناختم. اصطلاح جالبی آقای تقی علیمردانی برای معرفی حاج اصغر کرد. او گفت حاج اصغر مثل حاج حسن – عموی شما- اما در محله شاهان است. در آن زمان حاج حسن از دنیا رفته بود درحالی که من افسوس می‌خوردم کاش تا او زنده بود خدمتشان می‌رسیدم و تاریخ برگجهان را از او پرسیده و می‌نوشتم اما دریغا که او دیگر بین ما نبود. بنابراین بسیار اشتیاق داشتم فرصت باقیمانده را از دست ندهم و خدمت حاج اصغر بروم.

در پی ‌یافتن نشانی از ایشان بودم که شنیدم گروهی که قصد دارند کتابی درباره برگجهان بنویسند و جلسات منظمی دارند با ایشان جلسه دارند و مطالب شنیدنی وی را ثبت می‌کنند. بسیار خوشحال شدم که افرادی ارزش وجود این گوهر ناب را شناخته‌اند. مدتی گذشت تا با آقای جان‌نثاری سرپرست گروه مذکور دوست شدم و فرصت یافتم با هماهنگی ایشان و همراهی آقای محمدرضا جان‌نثاری – داماد حاج اصغر-  به خدمت حاج اصغر برسیم تا برای نخستین با ایشان دیدار داشته باشم. در همان دیدار متوجه شدم حاج اصغر بیش از آنی است که دیگران برایم تعریف کرده‌بودند. من مطلبی در این باره به نام اصغر علیمردانی- تاریخ سخن‌گو تدوین کرده و در سایت برگجون به نشانی لینک زیر منتشر کردم که علاقمندان می‌توانند به آن مراجعه کنند.

 https://www.bargejoon.com/اصغر-علیمردانی-تاریخ-سخنگو/ 

باری، گرفتاری‌های روزمره سبب شد نتوانم بجز همان یک جلسه، دیدار دیگری با ایشان داشته باشم.

اگرچه حاج حسن سرده و حاج اصغر شاهان هر دو دانش بسیاری از تاریخ روستا داشتند اما  البته آن دو با هم تفاوت‌هایی نیز داشتند. حاج اصغر فن سخن‌وری و حضور ذهن بیشتری داشت و می‌توانستی ساعتها پای سخن او مطالب تازه بشنوی، در مقابل حاج حسن اسناد تاریخی بیشتری به صورت مکتوب در دست داشت که امیدوارم آنها از بین نرفته باشند و در آینده از وجودشان بهره‌های بیشتری ببریم. اما دریغا که دانش حاج اصغر همانگونه که دوست عزیزم آقا مجید گفتند شفاهی بود و با رفتن او این دانش هم از بین رفت.

ما فرزندان نسل‌های قبل برگجون هرگز نتوانستیم از حضور پربرکت این عزیزان بهره کافی ببریم. کاش قدر بازماندگان کهنسال برگجون را بیشتر بدانیم و از حضورشان برای شناخت تاریخ گذشته روستایمان بیشتر بهره ببریم و تا در میان ما هستند این دانش را مکتوب کنیم تا برای نسل‌های آینده باقی بماند.

علی‌اکبر لبافی

۱۹ دی ۱۳۹۸

یک دیدگاه

  1. با درود و خسته نباشی
    شخصا تشکری دارم از زحمات شما برای زنده و نگاهداری خاطرات گذشته، متاسفانه ما قدر بزرگان با گنجینه هایی از خاطرات که در دل داشته اند را موقعی می فهمیم که دیگر به آن ها دست رسی نداریم.
    امیدوارم عزیزان این دیار قدر زحمات شما را بدانند.
    موفق، جاویدان، بلند قامت و استوار باشی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *