خانه » چهره ها » گفتگو با نخستین دهیار – مهرداد کوشکستانی

گفتگو با نخستین دهیار – مهرداد کوشکستانی

علیاکبر لبافی، شهریور ۹۶

۳۸ سال پس از آخرین دهبان روستا، دهیار برگجهان تعیین شد. چه جالب که او نیز از طایفه کوشکستانی است.

قبل از انقلاب نیز انجمنی متشکل از معتمدان روستا به انتخاب بزرگان تشکیل شده و فردی به عنوان رییس انجمن عمرانی روستا مشخص می‌شد. به دلیل سواد و اعتبار حاج حسن لبافی، سالیان متمادی وی به عنوان رییس انجمن انجام وظیفه کرد تا جایی که وی در میان عامه مردم به حاج حسن ملی ملقب شد.

علاوه بر اعضای انجمن و رییس انجمن، فردی با نظر مقامات دولتی به عنوان کدخدا انتخاب می‌شد که وظایف مشخصی داشت. البته در این اواخر به‌جای واژه‌ی کدخدا در مکاتبات رسمی از عنوان دهبان استفاده می‌شد. سالیان متعددی به ویژه در سال‌های منتهی به انقلاب، این وظیفه را در برگجهان، شادروان علی‌محمد کوشکستانی برعهده داشت. به دلیل سابقه‌ی مرحوم کوشکستانی در این سمت، و به ویژه چون آخرین کدخدای ده بود، لقب کدخدا برایشان ماندگار شد و با وجود آن‌که افرادی مانند کل‌محمد پلویی، حاج عیسی طوسی، حاج آیت کوشکستانی، جهانگیر طوسی و … نیز کدخدا بودند ولی مردم صرفا او را، حتی پس از پایان دوره‌ی کدخدایی، علی‌محمدکدخدا نامیدند و هنوز هم پسران او را پسر کدخدا می‌نامند.

با تشکیل شورای اسلامی از اول انقلاب تا سال ۹۵، روستا فاقد فرد و دستگاه اجرایی بود و وظایف دهیاری مغفول مانده یا توسط اعضای شورا پی‌گیری می‌شد. با توجه به این‌که در سال‌های اخیر (پایان دوره شورای سوم) تعداد ساکنان روستا به حدنصاب انتخاب دهیار رسید، از سوی بخشداری رسما انتخاب و معرفی دهیار از اعضای شورا درخواست شد. در آن دوره افرادی به بخشداری معرفی شدند ولی صلاحیت آنان تایید نشد و به این ترتیب موضوع انتخاب دهیار مسکوت ماند.

در دوره چهارم نیز اعضای شورا در معرفی دهیار تعلل داشتند تا این‌که بخشداری اعلام کرد چنانچه فردی از سوی روستا معرفی نشود بخشداری فردی را راسا انتخاب و ابلاغ می‌کند. به این ترتیب شورای دوره چهارم در سال پایانی فعالی خود(۱۳۹۵) آقای حسین(مهرداد) کوشکستانی را معرفی نمود و پس از طی چندماه فرآیند قانونی، وی به عنوان نخستین دهیار روستا ابلاغ گردید و حکم وی صادر شد.

کودکی و سوابق آقای حسین کوشکستانی

حسین کوشکستانی در ۱۰ شهریور ۱۳۵۵ متولد شد. پدر او حاج خیراله کوشکستانی فرزند مشهدی اوسط از اهالی پاده است. مادر ایشان خانم صغرا لبافی فرزند حاج علی‌اکبر از اهالی سرده است. ما آقای کوشکستانی را به نام مهرداد کوشکستانی می‌شناسیم و نگارنده تازگی متوجه شده‌ام نام شناسنامه‌ای ایشان حسین است.

من از کودکی البته با برادر بزرگتر ایشان آقا مهدی دوست بودم و با این خانواده آشنایی دارم. از منزل “گل و خشتی” ایشان در پاده به دلیل استقرار در کنار باغی زیبا و مسطح و به ویژه با چند درخت گلابی، خاطرات دوری دارم. با وجود آن‌که ما بچه‌های سرده کمتر با بچه‌های پاده آمدوشد داشتیم، ولی مهدی کوشکستانی استثنا بود.

مهرداد در دبستان ولی‌عصر در خیابان سلیمانیه تحصیل کرد و دوره‌ی راهنمایی را در مدرسه ایثار واقع در میدان بروجردی گذراند و وارد هنرستان شد و در رشته اتومکانیک دیپلم گرفت. وی در سال‌های ۱۳۷۵-۷۶ در تهران و قم سرباز بود و پس از پایان خدمت نیز به کارهای مختلف از جمله در شرکت پیمانکاری احداث فرودگاه امام خمینی همراه مهندس اسماعیل اثباتی مشغول بود.

گفت و گو با دهیار

آقای کوشکستانی بفرمایید چگونه به عنوان دهیار برگجهان انتخاب شدید؟

پس از تاکید بخشداری لواسان در دوره چهارم شورای اسلامی که آقایان محسن لبافی، اصغر کوشکستانی و شعبان شاهانی اعضای شورا بودند، شورای اسلامی پس از انجام مذاکراتی با بنده، مرا به بخشداری معرفی کرد و پس از حدود ۷ تا ۸ ماه فرآیند قانونی، حکم من توسط بخشدار امضا شد. در اینجا جا دارد از اعضای محترم شورای دوره چهارم تشکر کنم که در انجام امور مرا یاری کردند و از حمایت‌های خود دریغ نکردند. همین‌جا نیز لازم است موفقیت شورای جدید را آرزو کنم.

با توجه به استقرار شورای جدید بفرمایید آیا انتخاب مجدد شما نیز مطرح هست؟

بله. اعضای جدید جلساتی با من داشتند و به من لطف داشتند و مرا به بخشداری معرفی کردند.

خوشحالم این اتفاق افتاده و به شما تبریک می گویم. بفرمایید در مدت کوتاه دوره گذشته که حدود یک سال بود چه اقداماتی را انجام دادید؟

اقداماتی که در مدت یک سال گذشته انجام شد البته بخشی از آنها را اعضای شورا شروع کرده بودند و در سال گذشته به ثمر نشست. در سایر موارد نیز آنها حامی بودند و نتیجه اقدامات تنها حاصل کار من نبود. این اقدامات تا جایی که یادم هست به شرح زیر هستند:

 • ساخت و نصب تابلوی معابر و کوچه‌ها که بخش‌هایی از آن هنوز کامل نشده است.
 • آسفالت کردن جاده از درآسیاب(زیرامامزاده) تا ایستگاه پاده
 • ساماندهی تخلیه مصالح ساختمانی در حاشیه جاده‌ها
 • نصب دریچه برای پل سواره ورودی ساختمان‌های حاشیه جاده دشتاها
 • خرید و نصب تعدادی سطل زباله در سطح روستا که البته کافی نیست و باید بازهم اضافه شوند.
 • جدول‌بندی کوچه سرده با بودجه دهیاری
 • پی‌گیری آسفالت کوچه سرده که بودجه مربوطه در فرمانداری مصوب شده و به زودی تخصیص پیدا می‌کند.
 • به اتفاق روستای نیکنامده در حال مذاکره با ایرانسل برای نصب آنتن موبایل و اینترنت در برگجهان هستیم که مشکل روزهای تعطیل و ازدحام تماس تعدیل شود.
 • پی‌گیری اختصاص ۱۵۰ مترمربع در طبقه دوم بنای توسعه امامزاده به عنوان فضای اداری برای دفتر دهیاری. البته مابه‌ازای آن مبلغ ۱۰۰ میلیون تومان از سوی دهیاری پرداخت خواهد شد.

در کنار این اقدامات و با توجه به این‌که برای دوره بعدی نیز شما انتخاب شده‌اید بفرمایید چه برنامه‌هایی داشتید که عملی نشده و امیدوارید آن‌ها را در آینده عملی کنید.

 • طرح درختکاری دوسوی جاده از سرِ گردن سوته تا دشتاها را داشتم که باید پی‌گیری کنم. در این طرح همچنین پیشنهاد دارم در گردن تادر میدان ورودی روستا احداث شود و در نزدیکی آن پارکینگ ساخته شود تا در مواقع شلوغ بتوانیم از ورود ماشین گردشگران جلوگیری کرده و آنان بتوانند ماشین خود را همانجا پارک کنند و با وَن اختصاصی روستا به پاده منتقل شوند تا از آنجا به هرجا که می‌خواهند- از جمله آبشار- بروند.
 • طرح ساماندهی حاشیه رودخانه هست که برای نظم‌بخشی دیواره‌ها و حریم رودخانه لازم است. در این خصوص فعلا معطل اعلام نظر اداره منابع آب هستیم که درخصوص رعایت حریم رودخانه مباحثی با ما دارند.
 • بحث کمربندی برگجهان مطرح است که با احداث جاده از گردنه‌ی سوته به تنگه شیرون از ورود وسایل عبوری به درون بافت روستا جلوگیری می‌شود. ما در روزهای تعطیل مشکلات ترافیکی زیادی در حدفاصل دشتاها تا زیرامامزاده داریم. این موضوع در حال حاضر در اداره منابع طبیعی گیر کرده است و نیازمند صدور مجوز از سوی این اداره است که در حال پی‌گیری هستیم.
 • طرح ساماندهی گردشگران و بازدیدکنندگان از آبشار مطرح است. پیشنهاد داریم در سی‌کی‌نو پارکینگی احداث شود و دروازه‌ای قرار داده شود که گردشگران آنجا پارک کنند و با پرداخت عوارض از دروازه عبور کرده وارد مسیر آبشار شوند. با این طرح ضمن نظم‌بخشی به آنان و پارک وسیله‌شان عوارض دریافتی به منابع مالی دهیاری کمک خواهد کرد و علاوه بر آن گردشگران را که گاهی به لحاظ پوشش و رفتار با فرهنگ سنتی مردم روستا تناسبی ندارند، از درون بافت روستا جدا کرده و تعارضات را کاهش می‌دهد.
 • موضوع نصب تیر و چراغ روشنایی در جاده برگجهان تا افجه مطرح است.
 • قول مساعد از اداره راه و شهرسازی تهران برای اجرای روکش آسفالت جاده برگجهان- افجه گرفته‌ایم و آن را پی‌گیری خواهیم کرد.
 • موضوع واگذاری انشعاب گاز به منازل باقیمانده در روستا مطرح است که امیدواریم تا پاییز این موضوع محقق شود.
 • تاکنون چند بار موضوع جمع‌آوری سگ‌ها را به مردم قول داده‌ایم که امیدواریم این موضوع نیز پاییز امسال عملی شود. لازم به ذکر است برای جمع‌آوری هر سگ مبلغ ۱۰۰ هزارتومان باید هزینه کرد.
 • برای روستا یک پلیس ساختمان (آقای جعفر طوسی) تعیین کرده‌ایم و به زودی حکم ایشان صادر می‌شود. در پی گرفتن یک وانت هم برای دهیاری هستیم.

گفتم:  بنده هم پیشنهاداتی دارم و نمی‌دانم آیا به این موضوعات هم می‌پردازید یا خیر؟

 • یکی گردآوری اسناد قدیمی است که می‌تواند به عنوان قوانین بومی پاسخگوی برخی از پرسش‌ها و مشکلات موجود و آینده‌ی روستاییان باشد. مثلا گردآوری روزک‌نامه‌ها و مشخص کردن روزک هر زمین در قالب یک نقشه جامع پهنه‌بندی روزک اراضی و باغات.
 • یکی گردآوری فهرست و اسناد زمین‌های عمومی و تعیین حدود آنها. مثلا آیا می‌دانید زمینی وقفی برای تامین هزینه‌های حمام سرده وجود دارد. آیا می‌دانید زمینی برای تامین هزینه‌های روشنایی مسجد سرده وجود دارد؟ و اصولا تعیین اراضی وقفی و شفاف‌سازی شرایط دقیق وقفی آنها می‌تواند از موضوعات دهیاری باشد.
 • موضوع مهم دیگر تعیین عرض حریم معابر به صورت یک نقشه قابل دسترس برای عموم است تا این موضوع عقب‌نشینی دیوارها و بناها در حاشیه معابر و نهرها از حالت سلیقه‌ای و “هر که زورش بیش عقب‌نشینی‌اش کمتر” خارج شود.
 • پرداختن به موضوعاتی که ممکن است الآن زیادی به نظر برسد ولی در آینده یک معضل خواهد بود. مثل تامین فضای سبز عمومی یا پارک برای روستا.
 • توجه به حفظ بناهای ارزشمند مانند حمام‌ها و خانه‌ی خان‌ها (محمدخان و میرزاحسن خان و باشی). متاسفانه متوجه شدم حمام شاهان را خراب کردند تا پارکینگ شود. آیا می‌دانستید فرد نیکوکاری حاضر بود در تبدیل این حمام به موزه‌ی مردم‌ششناسی روستا کمک مالی بکند؟ آیا قرار است حمام سرده هم فرداروزی خراب و تبدیل به پارکینگ شود؟
 • آیا مستنداتی در دهیاری بایگانی می‌شود که در زمان تغییر دهیار بتواند به دهیار بعدی تحویل و به عنوان اسناد روستا حفظ و نگهداری شود؟

آقای کوشکستانی گفت: امیدوارم با اختصاص فضایی دایمی به دهیاری در بنای جدید امامزاده بتوانیم مستندات دهیاری را بایگانی و نگهداری کنیم و اطلاعات مربوط به بناها و مجوزهای ساخت و ساز را در اکسل ثبت کنیم.

درمورد حمام شاهان همین‌طور است که بیان کردید: حمام برای ایجاد پارکینگ تخریب شد. البته بدون اطلاع من بود، و من هم نمی‌دانستم فرد نیکوکاری پیشنهاد کرده است آن را به موزه تبدیل کند. طبق قوانین موضوع رسیدگی به بناهای عمومی به عهده دهیار است. از جمله حمام. هم اکنون برای تخریب حمام سرده نیز فشار زیادی وجود دارد. من به تنهایی نمی‌توانم در مقابل این درخواست‌ها مقاومت کنم.

یکی از اولویت‌های من رعایت حریم راه و نهرهاست و در این مورد پافشاری می‌کنم. با این وجود اتفاق‌های خاص هم هست. مثلا  فردی در حال ساخت دیوار بود و حریم راه را رعایت نکرده بود. من آقای جعفر طوسی را فرستادم تذکر دهند تا دیوار را برچیده و عقب‌نشینی کند. فردی از افراد صاحب نفوذ بلافاصله به من زنگ زد و با لحنی خاص گفت: “فلانی رو شما فرستادی؟ بفرست. من هم دارم می‌رم اونجا ببینم چه کار می‌کنه!” یعنی من مجبور شدم برای جلوگیری از درگیری، به آقای طوسی بگویم برگرد.

نامه‌ای از اداره اوقاف دریافت کردیم که فهرست و اطلاعات زمین‌های وقفی روستا را برایشان بفرستیم. افرادی معترض شدند که چرا ما باید این کار را بکنیم؟

در مورد تصرف و تحدید تپه تنگل‌خانه به افرادی گفتم این تپه متعلق به میراث فرهنگی است. همراهی کنید نگذاریم آن را تحدید و تصرف کنند. به من گفتند به ما چه ارتباطی دارد و چرا ما خودمان را درگیر کنیم. خود اداره میراث فرهنگی بیاید و از تپه حفاظت کند!

درختان توت درمزین‌علی را قصد داشتند قطع کنند. من نگذاشتم. درست است که برخی موارد قانونا به عهده و اختیار دهیار است اما اگر مردم همراه نباشند دهیار به تنهایی نمی‌تواند کار زیادی انجام دهد.

گفتم: من هم عرضم همین است. اگر موضوعاتی مثل حریم راه تبدیل به نقشه بشود و همه از آن مطلع باشند، هر فردی می‌تواند پلیس ساختمان شده و از شما حمایت کند. من اگر بدانم عرض معبری ۶ متری است، وقتی همسایه‌ام رعایت نکند به او تذکر می‌دهم. فرد دیگری هم اگر تذکر دهد از او حمایت می‌کنم.

این که می‌فرمایید فشار روی شما هست قابل فهم است. شما بین همین افراد زندگی می‌کنید و گاهی ملاحظاتی دارید. ناچارید در مواردی با افراد سازش کنید. اما وبسایت برگجون یا هر نشریه دیگری می‌تواند بازوی اقدامات درست شما باشد. چراکه ملاحظات ما که رودرروی افراد نیستیم کمتر از شماست و راحت‌تر می‌توانیم حرف‌ها را بزنیم. اگر مواردی این چنین دارید می‌توانید روی حمایت وبسایت برگجون حساب کنید.

درباره به‌روزآوری طرح هادی چه اقدامی کرده‌اید؟ چرا که مدت اعتبار طرح هادی قبلی منقضی شده است.

طرح هادی جدیدی تهیه شده البته به صورت کلی، فقط بعضی از نقشه‌ها بازنگری شده است. این‌طور هم نیست که به محدوده بافت اضافه شده باشد، بلکه به طور موردی قرار است چند بنا به بافت افزوده شود.

منابع مالی و تامین بودجه دهیاری از کجاست؟

محل منابع مالی دهیاری و شهرداری چندان با هم فرقی ندارند. یعنی تمام عوارضی که شهرداری‌ها اخذ می‌کنند دهیاری‌ها هم می‌توانند بگیرند:

 • عوارض از ساخت و ساز جدید
 • عوارض از هر گونه اشغال سطح روستا مانند تخلیه مصالح و بار
 • عوارض جمع‌آوری پسماند
 • عوارض از بناهای موجود
 • کمک‌های مردمی
 • وجوهات دولتی از محل مالیات ارزش افزوده و …

با توجه به ساخت‌وساز زیاد روستا در سال‌های اخیر احتمالا منابع مالی خوبی هم در این خصوص دارید؟

خیر. این طور نیست. اغلب ساخت‌وسازها خارج از بافت است و از محدوده‌ی زیرنظر دهیاری خارج است. چون این ساخت‌وسازها غیرقانونی است هیچ عوارضی نمی‌توان از آنها گرفت. اراضی خارج از بافت زیرنظر شهرداری لواسان است. بافت روستا محدوده‌ی بسیار کوچکی است که اتفاقا خیلی هم ساخت‌وساز در آن نیست. به ویژه به دلیل عبور رودخانه از وسط بافت، خیلی از اراضی داخل بافت نیز در حریم رودخانه است و عملا ساخت‌وساز در این حریم هم غیرفانونی است و ما نمی‌توانیم از آن عوارض بگیریم. بنابراین، با وجود این همه ساخت‌وساز جدید، عملا عوارض زیادی عاید دهیاری نمی‌شود.

شما سال گذشته بیلان مالی خود را به مردم گزارش دادید. این نخستین باری است که هزینه‌ها و درآمد عمومی روستا به مردم گزارش می‌شود. آیا این موضوع در پایان دوره نیز تکرار می‌شود؟

دهیاری یک حسابدار دارد- آقای محمد لاری اهل افجه. تمام هزینه‌ها و درآمد دهیاری ثبت می‌شود. حساب بانکی هم کاملا مشخص است. ما فضایی را به آدرس www.acc.silbarg.ir  در اینترنت داریم که بیلان هزینه و درآمد دهیاری را تقریبا به روز نشان می‌دهد. البته فعلا برای ورود به این فضا رمز وجود دارد، چراکه می‌توان با ورود به آن ارقام را اصلاح کرد. امیدواریم در آینده بتوانیم امکان ورود همگان را به این فضا فراهم کنیم تا علاقمندان بتوانند به‌روز از هزینه‌ها و درآمدهای دهیاری مطلع شوند.

شما چه مشکلات یا موانعی از سوی مقامات دولتی در انجام کارها داشتید؟

مشکلی نیست. خوشبختانه بخشدار و فرماندار و حتی استاندار به من لطف دارند و ما را حمایت می‌کنند.

چه مشکلی از سوی اعضای شورای اسلامی داشتید؟

شورای قبل همراه بود و مشکلی نداشتیم. در همین مدت کوتاه فعالیت شورای جدید نیز ارزیابی‌ام این است که این شورا حتی خیلی بهتر از شورای قبل خواهد بود.

چه مشکلاتی از ناحیه مردم وجود دارد؟

ما به فرهنگ‌سازی خیلی نیاز داریم. قدیم هر کسی اطراف منزل خودش را تمیز و مرتب می‌کرد. الآن مردم توقع دارند جلو خانه‌شان را دهیاری جارو کند و یا کارتن خالی جلوی مغازه‌ها را دهیار جمع‌آوری کند. مردم باید متوجه شوند این روستا متعلق به خودشان است.

آیا افراد سودجو که منافعشان با اقدامات شما در تضاد است مشکلی برای شما ایجاد نکرده‌اند؟

البته من مخالفانی هم دارم. اگر بشنوید دهیاری مخالف ندارد اتفاقا باید شک کنید. این مخالفان مشکلاتی را برای من ایجاد کردند. افرادی مانند کسانی که دامنه‌ی تپه‌ی تاریخی تنگل‌خانه را تصرف کردند از من شکایت کرده‌اند و مواردی از تخلف را به من نسبت داده‌اند که بسیاری از آنها خوشبختانه تاکنون رسیدگی و رفع اتهام شده است. اگرچه اعضای شورا و بخشداری همراه و حامی من بوده‌اند اما این شکایت و پی‌گیری آن بسیار وقت مرا گرفته است. من بجای آن که وقت بگذارم و از بخشداری و فرمانداری پی‌گیر امور معوقه روستا باشم، باید برای توضیح موارد و دفاع از اقدامات و اتهامات به آنجا بروم و مستندات مربوطه را گردآوری و ارایه کنم.

نکته پایانی

در پایان ضمن تشکر از آقای کوشکستانی لازم است به خوانندگان محترم تاکید کنم که هم شورای اسلامی روستا و هم دهیار از افراد همین روستا هستند و انتظار می‌رود اقداماتشان در راستای منافع روستا و روستاییان باشد. حضور و حمایت مردم از این افراد سبب تقویت آنان در پی‌گیری اهداف و منافع روستا از نهادهای دولتی است. از سوی دیگر شورای اسلامی و دهیاری با شفاف‌سازی خواسته‌های هر دو طرف(مردم و روستا در یک طرف و نهادهای دولتی در طرف دیگر) و ایفای نقش درست می‌توانند خواسته‌های مردم و مسئولین را به هم نزدیک‌تر کرده و فضا را به مسیری ببرند که منافع هردو طرف را درپی داشته باشد.

نکته‌ی ظریف دیگر این است که اهداف شورا و دهیار در کلان موضوع، یکی است و این دو نهاد در واقع دو عضو از یک پیکره‌ی واحد هستند و نباید گمان کرد که شورا و دهیاری دو نهاد موازی یا معارض و در تضاد با هم هستند. تفاوت آنها صرفا در نقش آنهاست، شورا نقش سیاست‌گذاری و دهیاری نقش اجرایی را برعهده دارد و هر دو نهاد باید یکدیگر را حمایت نمایند. نباید در مواجهه با مشکلات هر نهاد مشکل را برعهده‌ی نهاد دیگر بگذارد. هر نقصی در سیستم، به هر دو نهاد ضربه می‌زند. آگاهی از وظایف هر نهاد از سوی نهاد دیگر و عدم دخالت در کار یکدیگر و البته هماهنگی با یکدیگر در انجام وظایف سبب تقویت هر دو نهاد و در نهایت بهره‌برداری بهینه مردم و روستا از وجود آنان خواهد بود.

حضور افراد با سابقه در شورای دوره پنجم، تمدید حکم دهیاری آقای کوشکستانی و شخصیت و تجریه ایشان در مجموع نگارنده را به افقی روشن‌تر از قبل در روستا امیدوار کرده است. افقی که در آن نظر و منافع عموم مردم، عمران روستا، همراه با احترام به محیط زیست و نگاه نو به موضوع توسعه از سوی این افراد همزمان رعایت خواهد شد.

گفتنی است که برای موفقیت در این امور، بجز درایت و آگاهی و همدلی اعضای شورا و دهیاری، همراهی و نظارت عموم مردم نیز ضروری است تا این افراد در فرآیند فشارهای دولتی و یا سودجویان، منافع مردم و روستا را نادیده نگیرند و از صراط منافع پایدار مردم روستا به سمت و سوهای دیگر منحرف نشوند.

پیوست ۱: تفاوت دهدار و دهیار

دهیار را نباید با دهدار اشتباه گرفت، زیرا دهدار کسی است که ریاست اداره دهداری یک دهستان که شامل چندین روستا می‌شود را بر عهده دارد. همچنین دهدار نماینده‌ی دولت مرکزی و گماشته‌ی بخشدار می‌باشد ولی دهیار با یک واسطه برگزیده‌ی مردم روستاست. دهیار فردی است که به انتخاب اکثریت اعضای شورای اسلامی روستا برای مدت ۴ سال جهت مدیریت روستا انتخاب و برای گزینش و صدور حکم انتصاب به بخشداری معرفی می‌گردد. انتخاب دهیار صرفاً توسط شورای اسلامی روستا انجام می‌گیرد.

واحد تقسیمات کشوری ایران مسئول نهاد مرتبط مرکز
کشور وزیر کشور وزارت کشور پایتخت
استان استاندار استانداری مرکز استان
شهرستان فرماندار فرمانداری  مرکز شهرستان
بخش بخشدار بخشداری مرکز بخش
دهستان دهدار دهداری مرکز دهستان
شهر شهردار شهرداری ندارد
روستا دهیار دهیاری ندارد

پیوست ۲: وظایف و اختیارات دهیار و دهیاری

مستند به ماده واحده «قانون تأسیس دهیاری­های خودکفا در روستاهای کشور»، مصوب ۱۴/۴/۱۳۷۷ و نیز ماده ۲ «اساسنامه تشکیلات و سازمان دهیارهای»، مصوب ۲۱/۱۱/۱۳۸۰، دهیاری به عنوان نهادی عمومی غیردولتی محسوب می­شود که دارای شخصیت حقوقی مستقل است و وظایفی برای آن تدوین شده است.

به این ترتیب دهیاری به عنوان آخرین حلقه در نهاد اجرایی کشور است که قانون منبعث از قانون اساسی تشکیل شوراهای اسلامی روستا را برای نظارت به اجرای هر چه مطلوب­تر وظایف آن تعیین کرده است. از سوی دیگر با توجه به نهاد غیردولتی و خودکفا بودن، ماهیتی مستقل از دولت یافته است که این امر موقعیت ویژه­ای را برای دهیاری نسبت به سایر دستگاه­های اجرایی کشور که دولتی و منصوب به دولت هستند، ایجاد می­کند. زیرا از یک سو دهیاری هم­چون شهرداری، نهادی عمومی و غیردولتی است که با نظارت و تصویب و تأیید شورا فعالیت می­کند و از سوی دیگر موظف به انجام کارکردهایی است که در حیطه وظایف دستگاه­های دولتی در سطوح بالاتر از روستا می باشد. این مسأله جایگاه و ماهیتی خاص برای دهیاری ایجاد می­نماید که فراتر از مسوول اجرای مصوبات شورا خواهد بود.

به­این ترتیب وظایف اصلی دهیاری و هم­چنین دهیار را طبق ماده ۱۰اسانامه دهیاری ها جهت حفظ توسعه پایدار روستا بر اساس قانون شوراها و را رعایت قوانین و مقرراتمی­توان به شرح ذیل بیان نمود:

۱ـ بهبود وضع زیست محیطی روستا.

۲ـ کمک به شورا در خصوص بررسی و شناخت کمبودها ، نیازها و و نارسایی های اجتماعی ، اقتصادی ، عمرانی ، بهداشتی ، فرهنگی ، آموزشی و امور رفاهی روستا و تهیه طرح ها و پیشنهادهای اصلاحی و عملی در زمینه های یاد شده و ارائه آن به مسئولان ذی ربط جهت اطلاع و برنامه ریزی و اقدام لازم.

۳ـ تشویق و ترغیب روستاییان به انجام اقدامات لازم در جهت رعایت سیاست های دولت.

۴ـ مشارکت و همکاری با شورا در جهت پی گیری اجرای طرح های عمرانی اختصاص یافته به روستا.

۵ـ همکاری موثر با سازمان ثبت احوال در جهت ثبت موالید و متوفیات و تهیه آمار مربوط.

۶ـ تامین اراضی مورد نیاز مرتبط با اهداف و وظایف دهیاری پس از اخذ مجوز قانونی.

۷ـ همکاری موثر با مسئولان ذی ربط در جهت حفظ و نگهداری منابع طبیعی واقع در محدوده قانونی و حریم روستا .

۸ـ تشویق و ترغیب روستاییان به توسعه صنایع دستی و اهتمام به ترویج، توسعه و بازاریابی محصولات کشاورزی و دامی روستا.

۹ـ اجرای مصوبات شورا.

۱۰ـ همکاری با نیروی انتظامی و ارسال گزارش پیرامون وقوع جرایم و اجرای مقررات خدمت وظیفه عمومی ، حفظ نظم عمومی و سعی در حل اختلافات محلی.

۱۱ـ اعلام فرامین و قوانین دولتی مربوط و پیگیری حسن اجرای آن ها.

۱۲ـ مراقبت ، حفظ و نگهداری اموال و تاسیسات عمومی در اختیار دهیاری.

۱۳ـ همکاری با سازمان ها و نهاد های دولتی و ایجاد تسهیلات لازم برای ایفای وظایف آن ها.

۱۴ـ مراقبت بر اجرای مقررات بهداشتی و حفظ نظافت و ایجاد زمینه مناسب برای تامین بهداشت محیط.

۱۵ـ ارسال گزارش های درخواست شده به شورا در موعد مقرر توسط دهیار.

۱۶ـ حضور دهیار درزمان و مکان مقرر و پاسخگویی به سوالات در صورت تقاضای شورا.

۱۷ـ ارسال گزارش ماهانه فعالیت های دهیاری برای شورا و رونوشت آن به بخشداری.

۱۸ـ تهیه تعرفه عوارض با همکاری شورا و ارائه آن به شورای اسلامی بخش به منظور تصویب و طی سایر مراحل قانونی.

۱۹ـ وصول عوارض مصوب مراجع قانونی و مصرف آن در موارد معین.

۲۰ـ مراقبت بر وضعیت بهداشتی گرمابه ها، نانوایی ها ، قصابی ها، قهوه خانه ها و فروشگاه های مواد غذایی و بهداشتی بر اساس ضوابط و مقررات مربوط و معرفی اماکن غیر بهداشتی به مسئولان ذی ربط.

۲۱ـ برآورد، تنظیم و ارائه بودجه سالانه دهیاری و متمم و اصلاح آن به شورا جهت تصویب.

۲۲ـ اهدا و قبول اعانات و هدایا به نام روستا با تصویب شورا.

۲۳ـ فراهم نمودن زمینه ایجاد خیابان ها ، کوچه ها ، میدان ها ، پارک ها ، فضاهای سبز ، ورزشی و آموزشی مراکز تفریحی عمومی و مجاری آب و توسعه معابر و اجرای آن ها از طریق دهیاری و همکاری در زمینه طرح بهسازی روستا.

۲۴ـ تنظیف، نگهداری و تسطیح معابر و انهار عمومی و مجاری آب ها و فاضلاب و لایروبی قنوات مربوط به روستا و تامین آب و روشنایی در حد امکان.

۲۵ ـ کمک در احداث تاسیسات تولید و توزیع آب ، برق ومخابرات و تعیین نرخ آن در روستا تا زمان اقدام مراجع ذی ربط (وزارتخانه های جهاد کشاورزی ، نیرو ، پست و تلگراف و تلفن و شرکت آب و فاضلاب روستایی).

۲۶ـ مراقبت بر بهداشت ساکنان روستا و تشریک مساعی با وزارت بهداشت ، درمان و آموزش پزشکی برای واکسیناسیون در جهت پیش گیری از بیماریهای واگیر.

۲۷ـ جلوگیری از تکدی گری و واداشتن متکدیان به کار.

۲۸ـ انجام معاملات دهیاری اعم از خرید وفروش اموال منقول و غیرمنقول ، مقاطعه ، اجاره و استجاره.

۲۹ـ ایجاد و سازماندهی غسالخانه و گورستان و تهیه وسایل حمل اموات و مراقبت در انتظام امور آن ها.

۳۰ـ اتخاذ تدابیر لازم برای حفظ روستا از خطر سیل و حریق و رفع خطر از بناها و دیوارهای شکسته و خطرناک واقع در معابر و اماکن عمومی و تسطیح چاه ها و چاله های واقع در معابر بر اساس مصوبات شورا.

۳۱ـ همکاری در جلوگیری از شیوع بیماریهای انسانی و حیوانی واگیر و مشترک انسان و دام ، اعلام مشاهده این گونه بیماریها به مراکز بهداشتی درمانی و دامپزشکی محل یا سایر مراکز ذی ربط ، اهتمام به دور نگهداشتن بیماران مبتلا ، معالجه و دفع حیوانات مبتلا به امراض واگیر ، بلاصاحب یا مضر.

۳۲ـ تشریک مساعی با سازمان میراث فرهنگی درحفظ بناها و آثار باستانی روستا و همکاری با مسئولان ذی ربط برای اداره ، احداث ، نگهداری و بهره برداری از تاسیسات عمومی ، اقتصادی ، اجتماعی ، فرهنگی ، ورزشی و رفاهی مورد نیاز روستا در حد امکانات.

۳۳ـ صدور پروانه برای ساختمان هایی که در محدوده قانونی روستا ساخته می شوند با رعایت مقررات مندرج در آیین نامه مربوط به استفاده ازاراضی احداث بنا و تاسیسات در خارج از محدوده قانونی و حریم شهرها موضوع تصویب نامه شماره ۴۹۴۰ مورخ ۲۲/۲/۱۳۵۵ و سایر مقررات.

۳۴ـ همکاری با شورای بخش و بخشداری به منظور بررسی و صدور پروانه های کسب.

۳۵ـ معرفی خانواده های بی سرپرست و بی بضاعت به سازمان بهزیستی کشور و کمیته امداد امام خمینی و مساعدت به آن ها در حد امکانات.

۳۶ـ همکاری در نگهداری و تسطیح راه های واقع در حریم اراضی روستا از طریق خودیاری اهالی روستا و دستگاه های ذی ربط.

۳۷ـ مساعدت و همکاری با کشاورزان در جهت معرفی محصولات کشاورزی و تولیدات صنعتی و صنایع دستی روستا در مراکز شهری و نمایشگاه های ذی ربط.

۳۸ـ پیگیری و مساعدت در جهت ایجاد موسسات خیریه و صندوق های قرض الحسنه و موسسات فرهنگی.

۳۹ـ همکاری با واحدهای امدادرسانی در هنگام وقوع حوادث و سوانح غیرمترقبه و بلایای طبیعی.

۴۰ـ گزارش پیشرفت یا عدم پیشرفت فیزیکی طرح ها به شورا و بخشدار و پیشنهاد راه کارهای مناسب برای تسریع در اجرای آن ها در جهت اجرای بند (هـ) ماده (۶۸) قانون شوراها.

۴۱ـ همکاری با دستگاههای ذی ربط در جهت تهیه و اجرای طرح هادی روستا و تهیه پیشنهادهای لازم و تعیین کاربری اراضی واقع در روستا به منظور گنجاندن آن ها در طرح هادی و اجرای ضوابط مصوب مربوط با موافقت شورا.

۴۲ـ مراقبت و اهتمام کامل در نصب برگه قیمت بر روی اجناس و اجرای تصمیمات شورای اسلامی بخش و روستا نسبت به ارزانی و فراخوانی خواروبار و مواد مورد احتیاج عمومی و جلوگیری از فروش اجناس فاسد شده و معدوم نمودن آن ها با هماهنگی مراجع قانونی ذی ربط.

۴۳ـ همکاری با مراجع ذی ربط در جهت تسهیل دسترسی مردم روستا به آرد و نان مرغوب.

۴۴ـ پی گیری و ایجاد زمینه نظارت بر امور بهداشتی روستا از قبیل کشتار بهداشتی دام و عرضه گوشت.

۴۵ـ اجرای مقررات دهیاری که جنبه عمومی دارد و به تصویب شورا و تاییدشورای اسلامی بخش رسیده ، پس از اعلام برای کلیه ساکنان روستا لازم الرعایه است.

۴۶ـ پیشنهاد نامگذاری معابر و اماکن و تاسیسات روستا به شورا جهت بررسی و ارایه آن ها به شورای اسلامی بخش جهت سیر مراحل لازم.

۴۷ـ شناسایی زمینه های اشتغال و مساعدت در جهت تامین کار برای افراد جویای کاربا همکاری دستگاه های ذی ربط.
۴۸-در روستاهایی که دارای طرح هادی مصوب هستند، طرح های عمرانی روستا باید در چهارچوب طرح هادی روستا انجام شود.

 

۸ دیدگاه

 1. باتشکر فروان از آقای کوشکستانی دهیار محترم روستا و گزارش کامل و توضیحات مبسوط آقای لبافی.
  ان شاءالله با تلاشهای بی دریغ دهیار و همدلی و پشتیبانی همشهریان عزیز شاهد پیشرفت های روز افزون و همه جانبه برگجهان باشیم.

 2. با عرض سلام و خسته نباشید
  برای آقای مهرداد کوشکستانی آرزوی موفقیت می کنم. همان طور که در این گفتگو نیز به آن اشاره شد با توجه به پیشینه ، ویژگی های فردی و علاقه قلبی که آقای کوشکستانی به روستایمان دارند ایمان دارم در حفاظت و پیشرفت برگ جهان موفق خواهند بود.
  طبعا با همکاری هم ولایتی های عزیز این امر با آرامش روانی بیشتر و سرعت بالاتری محقق خواهد شد. امیدوارم هم ولایتی ها فراموش نکنند موفقیت ایشان در ماموریت حرفه ای شان موفقیت تک تک ما برگجهانی هاست.
  از اقداماتی که تا کنون انجام شده و اقداماتی که در دستور کار است بسیار خرسندم و خوشحالم که آقای کوشکستانی به کار خود تسلط کامل دارند.
  از سایت برگجهان هم برای انجام این گفتگو بسیار سپاسگزارم.

 3. سلام. ضمن تشکر بابت مصاحبه به نظر بنده آقای کوشکستانی برنامه های خوبی برای آینده دارند که امیدوارم اجرایی شود.

 4. باسلام.ضمن تشکر فراوان از سایت برگجهان آرزوی موفقیت برای دهیار عزیز جناب کوشکستانی دارم.امیدوارم با تلاش ایشان و همراهی و همکاری اهالی شاهد پیشرفت و آبادانی هرچه بیشتر روستای زیبامون باشیم.

 5. سلام به تمامی همولایتی های مهربانم

  روز روستا را به تمامی شما مهربانان تبریک می گویم
  امیدوارم همیشه رودهای روستایمان پر آب و درختانش سر سبز باشد
  ممنون از تلاش دهیار محترم و گزارش گر پر تلاشمان
  پایدار بمانید

 6. درود. تشکر فراوان از شمابرای این گفتگوی مکتوب. بنده حدود سی سال با جناب کوشکستانی مراوده دارم. ایشان را فردی دلسوز و مدیری موفق میدانم که ایده های بسیار مدرن و جالب برای آبادانی روستای زیبایمان دارد. فقط باید از ایشان حمایت مستمر کنیم. به نظر من روی درامدزایی از توریستها خیلی خیلی کم کاری شده است. امیدوارم روزی برسد که روستایمان یکی از روستاهای توریستی ایران و جهان بشود.

 7. با توجه به اینکه ۹ ماهی از این مصاحبه می‌گذره، بد نیست وعده‌های مطرح‌شده در مصاحبه پیگیری بشه
  مخصوصا دکل ایرانسل، پارکینگ تادر و سیکینو و حمام سرده و…

 8. جناب کلهر درست می فرمایید و الان باید این وعده ها پی گیری می شد. اما متاسفانه دهیار برگجون استعفا داده است و اکنون روستا بدون دهیار است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *