خانه » طبیعت و کالبد » دو فیلم کوتاه در فراغ کَش

دو فیلم کوتاه در فراغ کَش

علی‌اکبر لبافی، ۱۵ اسفند ۹۸

مرتفع‌ترین کوه روستای برگ جهان

در منتها الیه اراضی روستای برگ‌جهان و در مرز حوضه آبریز دریای خزر و دریاچه نمک قم سه کوه مرتفع به نام‌های سرسیاغار(هسته پیله‌ای)، سیاوشده، و فراغ‌کش قرار دارند که همچون هلالی سرچشمه رودخانه برگ‌جهان در میان‌رود را تشکیل می‌دهند. پر آب ترین چشمه روستا نیز از دامنه همین کوه ها می جوشد. کوه‌نوردان این سه قله را به نام سیارغار ۱ و ۲ و ۳ می‌شناسند که نشان از کم توجهی ما در معرفی کوه‌های روستا با نام محلی آنهاست.

فِراغ‌کَش خود کوهی است با دو قله که میان آن دو دامنه‌ای وسیعی قرار دارد که میعادگاه عاشقان والک است. این دو قله و سینه‌ی فَراخ میان آن دو به مثابه دو دست فردی است که آغوش خود را گشوده است. شاید وجه تسمیه این کوه نیز فَراغ کَش باشد- به معنای آغوش باز – که در محاوره به فراغ‌کش تبدیل شده است.

ارتفاع فراغ‌کش از سطح دریا ۳۴۰۰ متر است. سیاوشده و سرسیاغار نیز به ترتیب ۳۳۳۰ و ۳۳۳۳ متر ارتفاع دارند. این سه کوه در روزهایی که هوای تهران به طور استثنا! تمیز است از تهران دیده می‌شوند و نشانه خوبی برای پیداکردن روستای برگجهان از تهران هستند.

بدون شک مسیر روستا تا قله‌ی این کوه یکی از زیباترین مسیرهای کوه‌پیمایی در استان تهران است که هنوز افراد زیادی آن را نمی‌شناسند. با این وجود کوه‌نوردان راه رسیدن به این قله را از سمت افجه به خوبی می‌شناسند و این سال‌ها کمتر اتفاق می‌افتد که وقتی به آنجا می‌رویم گروهی از کوه نوردان را در این مسیر نبینیم.

۲۸ اردیبهشت سال ۱۳۹۷ که ما چند نفر از برگجون به این قله رفتیم با تعدادی از این کوه‌نوردان (گروه کوهنوردی فراز توچال) مواجه شدیم که مسئول آنها آقای اثباتی بود. اما ایشان برگجونی نبودند و گفتند اهل استان اردبیل هستند. ایشان مدعی بود که اجداد او پس از تصرف مناطق آذربایجان در جنگ با روس‌ها، مجبور به ترک موطن خود و مهاجرت به استان اردبیل شده‌اند.

دو فیلم کوتاه زیر مربوط به ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۷ و برخورد با این کوه‌نوردان است. جالب است در این موقع سال در قله مه غلیظی وجود داشت که به هیچ‌وجه امکان مشاهده مناظر اطراف وجود نداشت. لذا از عکس‌های دیگری برای نشان دادن مناظر اطراف از روی قله فراغ‌کش استفاده کرده‌ام. و شاید زیباترین آنها مشاهده صلابت کوه دماوند است.

برای دیدن فیلم ها کلیک کنید:

یک دیدگاه

  1. بسیار عالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *