خانه » اخبار » انتشار نقشه‌ی عمومی و گردشگری روستای برگ‌جهان

انتشار نقشه‌ی عمومی و گردشگری روستای برگ‌جهان

علی‌اکبر لبافی، شهریور ۹۸

پیرو تصمیمات  اتاق فکر گروه دوستداران برگ‌جهان، کار طراحی و انتشار نقشه برگ‌جهان پایان یافت.

سابقه موضوع و روش کار

در جلسه‌ای که اتاق فکر گروه دوستداران برگ‌جهان به صورت رسمی  در تاریخ ۸/۵/۹۸ تشکیل داد یکی از تصمیمات به شرح زیر بود(تصمیم شماره ۴):

۴-علاوه بر اقدامات بلندمدت و میان‌مدتی که از فهرست موضوع بند ۲ تصمیمات استخراج خواهد شد، سه موضوع به شرح زیر به عنوان اقدام فوری یا کوتاه‌مدت مطرح گردید:

 • چاپ نقشه گردشگری روستا و درج نکات مهم به گردشگران در پشت نقشه. مواردی مانند خودداری از ریختن زباله‌ها، خودداری از ورود غیرمجاز به باغات، عدم چیدن میوه درختان مردم و …

آقایان احسان اثباتی، علی‌اکبر لبافی و خانم سونیا اثباتی به عنوان اعضای انجام این پیشنهاد انتخاب شدند.

بلافاصله در روزهای بعد از این نشست، گروه موقتی در واتساپ متشکل از نامبردگان فوق تشکیل و در خصوص نحوه انجام تصمیم فوق، تقسیم کار، موضوعات قابل انجام، ابعاد نقشه، متن و موضوعات روی نقشه، روی جلد، پشت نقشه، نوع کاغذ و تیراژ و استعلام‌های مختلف چاپ و بسیاری موارد دیگر تبادل نظر و اتخاذ تصمیم شد.

پس از تعیین کروکی اطلاعات لازم برای درج در نقشه که به صورت گروهی تهیه و نهایی شد، و متن پشت نقشه که به کمک خانم سونیا اثباتی و همکاری من نهایی شد، در نهایت زحمت کارهای فنی/هنری ترسیم نقشه و چیدمان مطالب و انتخاب عکس‌های مناسب را آقای احسان اثباتی برعهده گرفتند.

یک نسخه از کار پس از پرینت آزمایشی در اختیار افراد شرکت کننده در جشن روزعید غدیر شوراب قرار گرفت و براساس نظرات آن دوستان، کار نهایی شده و برای چاپ ارسال شد. زحمت هماهنگی با چاپخانه و نظارت بر چاپ نیز به عهده آقای اثباتی بود که در نهایت این کار پس از حدود ۴۰ روز از مصوبه اتاق فکر به سرانجام رسید.

 

مشخصات نقشه

نقشه‌ها در قطع A3  رنگی، پشت و رو در ۲۰۰۰ نسخه چاپ شده است. ۱۸۰۰ نسخه به صورت تا خورده به صورت بروشور و ۲۰۰ برگ به صورت تا نخورده است. قطع تاخورده قابلیت حمل راحت و قرارگیری در جیب را داراست ولی نسخ تا نخورده مخصوص نصب روی شیشه یا ویترین و روی دیوار است. چه بسا افراد خوش‌سلیقه آن را قاب کرده و دفتر کار یا مغازه یا منزل خود را با آن مزیّن کنند.

یک طرف نقشه صرفا نقشه روستاست و راههای اصلی روستا  و نام محلات و باغات مهم در آن درج شده و مکان‌های مهم مانند مساجد و تکایا، امامزاده، دفتر شورا و دهیاری، نانوایی، توالت‌های عمومی، و نقاط با مناظر زیبای روستا نشانه گذاری شده است.

طرف دیگر نقشه، حاوی گزیده‌ای درباره روستا، توصیه‌هایی به گردشگران و پیام‌های محیط‌زیستی است که با عکس‌هایی از روستا صفحه آرایی شده است.

 

بهای نقشه و شیوه خرید

به منظور تامین بخشی از هزینه‌های چاپ نقشه ابتدا تصمیم به درج آگهی تبلیغاتی بود که در مراحل بعد از این موضوع صرفنظر گردید. از سوی دیگر با توجه به عدم ضرورت توزیع رایگان این نقشه بین گردشگران و اهالی روستا، تصمیم به فروش نقشه می‌باشد. چرا که تاکنون سه برنامه هزینه‌بر در گروه دوستداران عملی شده است که امکان بازگشت مبالغ هزینه در آنها وجود نداشت(طرح عقیم‌سازی، جشن شوراب، برنامه پاکسازی). لذا هزینه آنها با اعلام قبلی از اعضای گروه دریافت شد. اما طرح چاپ نقشه امکان بازگشت هزینه را دارد و لذا ضرورتی به پرداخت هزینه از سوی اعضا ندارد.

بهای هر برگ نقشه که تقریبا معادل هزینه چاپ و کرایه حمل است (کار تهیه مطالب و تدوین و طراحی از سوی اعضای گروه تهیه نقشه داوطلبانه منظور شده است)، ۱۰۰۰ تومان می‌باشد. چون توزیع تک تک نقشه‌ها و دریافت مبالغ مربوطه سخت می‌باشد، مقرر است این نقشه‌ها به صورت بسته‌های ۲۵ و ۵۰ و ۱۰۰ تایی به فروش برسد. لذا مبالغ مربوطه معادل ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ هزارتومان است که پس از واریز به حساب زیر و ارسال تصویر یا کدرهگیری پرداخت شده و تماس از طریق واتساپ یا تلگرام و پیامک قابل خرید است. برای تعیین محل تحویل نقشه نیاز به هماهنگی است.

 

تقاضای پایانی

نقشه تهیه شده اگرچه اولین تجربه در این خصوص می‌باشد ولی آخرین آنها نیست و باور نداریم کار کامل و بی نقصی انجام شده است. اما در همین حد شاید در منطقه لواسانات کار منحصر به فردی باشد. لذا از کلیه اعضای گروه و تک تک اهالی محترم روستا و به ویژه دهیار محترم و اعضای شورای اسلامی و بسیج و مغازه‌داران روستا و سایر نهادهای دولتی و مردمی تقاضا می‌شود نسبت به خرید و توزیع رایگان یا فروش مجدد آنها با قیمت مناسب، بین اعضای فامیل و دوستان و گردشگران و نهادهای دولتی مانند بخشداری و شهرداری و فرمانداری و … نسبت به معرفی روستای عزیزمان و ترویج فرهنگ سالم گردشگری و حفظ طبیعت روستا، گروه دوستداران برگ‌جهان را یاری نمایید.

باورتان می‌شود؟ فقط ۱۰۰۰ تومان برای هر نقشه؟!!

برای خرید نقشه می توانید با هر یک از افراد زیر تماس حاصل فرمایید:

خانم سونیا اثباتی: شماره ۰۹۱۹۰۹۰۲۹۲۴ و شماره کارت ۶۰۳۷۹۹۷۴۳۴۷۶۹۲۸۸ ترجیحا منطقه غرب و شمال تهران.

آقای علی‌اکبر لبافی: شماره ۰۹۱۲۳۰۵۷۵۵۸ و شماره کارت ۶۲۷۴۱۲۱۱۷۷۵۳۰۷۳۰ ترجیحا منطقه شرق و مرکز و جنوب تهران و روستای برگ‌جهان.

۱۱ دیدگاه

 1. به به چقدر عالی. همگی خسته نباشید. این کار بسیار با ارزش است.

 2. خدا قوت و خسنه نباشید بابت همت والایتان

 3. بسیار عاااالی و زیبا ???

 4. درودی دارم به همه عزیزانی که زحمت فراوان کشیدن برای رفع مشکلات و همچنین تبریکی دارم به خانوم و آقای اثباتی و همچنین آقای لبافی گرامی برای پذیرفتن زحمات بیشتر.
  به نظر من بروشور جالب و کاربردیی تهیه کردید و امیدوارم همیشه در کارهایتان به خصوص برای آب و خاک پدری موفق باشید.
  من هم به نوبه خود و وظیفه دارم با کمال میل در کمک مالی پروژه هایتان روی من هم حساب کنید و با کمال میل به دستتان خواهم رساند.
  به آرزوی موفقیت بیشتر شما عزیزان
  محمود

 5. خسته نباشید به تمام عزیزان. بسیار ابتکار جالبی است و چه خوب که عملی شده است.

 6. سلام بر تمامی دوستان
  تهیه این بروشور کار بسیار پسندیده ایست.
  من هم یک پیشنهاد دارم که چگونه زباله کمتر تولید کننم: استفاده نکردن از (ظرفهای یک بار مصرف)
  و راهکار کم مصرف کردن را هم یادآور شویم . مثلا (در هنگام پیک نیک رفتن از ظرف چینی استفاده کنیم برای مثال هر کس برای خودش کاسه ای و یا قاشقی لیوان در ساک سفری خود داشته باشد . )
  به امید اینکه وقتی از کنار سد لتیان عبور می کنیم شاهد نباشیم که چقدر زباله را در کنار رود خانه ها رها کرده ایم
  امیدوارم زمینی پاک و سبزی داشته باشیم. از تمامی عزیزانی که در این راه قدم بر داشته اند تشکر می کنم .

 7. خیلی کار مناسب و ضروری در زمینه گسترش امکانات معرفی برگجهان میباشد. دست یکایک عزیزانی که این زحمت را کشیدند , درد نکند..موفق باشید

 8. سلام و خسته نباشید

  یکبار دیگر کار گروهی دوستداران برگجون به بار نشست و برای نخستین بار برگجون صاحب نقشه راهنما و اطلاعاتی شد. دست عزیزانی که زحمت انجام این کار را کشیدند درد نکند و با امید به انجام کارهای بیشتر

 9. کاش برای دانلود این نقشه رو روی سایت قرار میدادین و هزینه رو اینترنتی پرداخت می کردیم

 10. بسیار عالی

 11. (برادران ) ملک عباسی

  باسلام و عرض خسته نباشین..درود برشما عزیزان که باهمت والای خود سرزمین اجدادمان را احیاکردید و بدیگران بنحو احسن شناساندید.کاری کردید کارستان ..مابشمااقوام مهربان افتخار میکنیم.عزت زیاد.