خانه » اخبار » تنگل‌خانه – خط قرمز ماست!

تنگل‌خانه – خط قرمز ماست!

علی‌اکبر لبافی، ۲۳ بهمن ۹۶

گردهمایی گروه دوستداران برگجهان و جمعی از مقامات و مسئولان محلی به منظور حراست از حریم تپه تاریخی-فرهنگی تنگل‌خانه برگزار شد.

پیرو ارسال نامه‌ی سرگشاده‌ی گروه دوستداران برگجهان به دهیار محترم روستای برگجهان – که رونوشت آن به شورای اسلامی روستا، پایگاه بسیج روستا و حجه‌الاسلام حاج مصطفی جان‌نثاری تحویل گردید- گردهمایی نمادین جمعی از اهالی روستای برگ‌جهان در حمایت از حراست و پاسداری از تپه فرهنگی- تاریخی تنگل‌خانه و حریم آن عصر دیروز برگزار شد.

در این گردهمایی که با فراخوان گروه دوستداران برگجهان تشکیل شد، عده‌ای از اعضای این گروه، دهیار روستا، اعضای شورای اسلامی، حجه‌الاسلام جان‌نثاری، مدیران و اعضایی از پایگاه بسیج روستا، و گروهی از افراد روستا، شرکت کردند. حاضران در گردهمایی ضمن بازدید از تپه و اطراف آن و گفتگو در مورد وضعیت و اهمیت روستا نسبت به حساسیت موضوع پاسداری از این تپه تاکید داشته و از مسئولان روستا تقاضا کردند این موضوع را از طریق راه‌کارهای قانونی دنبال کنند. در این خصوص با توجه به طرح شکایت شورای اسلامی، جلب توجه ویژه‌ی دادستان محترم لواسان به این پرونده‌ی مهم درخواست شد تا پی‌گیری موضوع از مجاری قانونی با پرهیز از هرگونه اغتشاش و درگیری انجام پذیرد.

دوستداران برگجهان با توجه به فراگیر شدن زمین‌خواری و کوه‌خواری در روستا تاکید اکید دارند که تپه تاریخی- فرهنگی تنگل‌خانه وضعیتی ویژه نسبت به مناطق دیگر دارد و خط قرمز محسوب شده و تعرض و تجاوز به این تپه ی واجد اهمیت تاریخی و طبیعی را جرمی غیرقابل گذشت می‌دانند.

خوشبختانه شورای اسلامی روستا با طرح شکایت از متجاوزین به این تپه مسیر قانونی حفظ و حراست از تپه را پی گرفته‌اند تا با تعیین محدوده تپه و کسب مجوزهای لازم نسبت به تثبیت مرز این میراث فرهنگی با حصار مناسب (پایه،  سکوهای منفرد، فنس یا دیوار) آن را از دستبرد بیشتر محفوظ نمایند. اعضای گروه دوستداران ضمن حمایت از این حرکت، آمادگی خود را برای حضور در دادستانی یا دادگاه یا ادارات ذیربط به ویژه سازمان میراث فرهنگی، و همچنین همیاری مالی برای احداث حصار یادشده اعلام کردند.

براساس گزارش دریافتی مشخص شده است که تحرک متصرفین این تپه برای به ثبت رساندن این میراث فرهنگی به نام اشخاص حقیقی، در ابتدای کار بوده و هنوز سندسازی در مراحل اولیه بوده است که خوشبختانه با اقدام به‌موقع شورای اسلامی، روسای ذیربط در ادارات ثبت و میراث فرهنگی متوجه اهمیت موضوع شده‌اند و از غفلت احتمالی کارمندان خود جلوگیری خواهند کرد.

در زیر به اسنادی که به عنوان نمونه بر اهمیت تاریخی- فرهنگی این تپه دلالت دارند اشاره شده است. امید است مسئولان محترم از این مهم غفلت نفرمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *